Stacja benzynowa Orlen
Źródło: zdrogi.pl

Stacje benzynowe w finansowych tarapatach! Apel przedsiębiorców

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
7 Kwietnia 2020

Dzierżawcy stacji benzynowych skarżą się na dramatyczne wyniki finansowe stacji benzynowych. W związku z tym apelują o tymczasowe zawieszenie opłat na czas pandemii.

Stacje benzynowe w finansowych tarapatach! Apel przedsiębiorców

Przedsiębiorcy apelują o obniżenie lub tymczasowe zawieszenie czynszów za dzierżawę stacji benzynowych - tak przynajmniej w poniedziałek podała Konfederacja Lewiatan. Powód, dla którego przedsiębiorcy chcą pomocy, to drastyczny spadek obrotów stacji benzynowych.

Ekspert Konfederacji Lewiatan, Pan Dominik Gajewski, cały sektor paliwowy znalazł się w arcytrudnej sytuacji, której nikt nie był w stanie przewidzieć.

Ponieważ w czasie panującej pandemii ruch samochodowy uległ znacznemu zmniejszeniu, spadło również zapotrzebowanie na paliwo. Znacznie zmniejszyło to obroty stacji paliw, szczególnie przy autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch zmniejszył się jeszcze bardziej.

Ograniczenie oferty restauracyjnej jedynie do produktów „na wynos” oraz drastyczny spadek klientów robiących zakupy na stacjach paliw, spowodowały ogromny spadek dochodów ze sprzedaży poza paliwowej. Ponieważ stacje ponoszą stałe koszty i znacznie niższe dochody przedsiębiorcy proszą o zawieszenie opłat za dzierżawę.

Sytuacja ta, niezawiniona przez dzierżawców, uniemożliwia im osiąganie przychodów, które byłyby możliwe do uzyskania w normalnych warunkach.

Bardzo dynamicznie zmieniająca się sytuacja powoduje, że nie jest możliwe dokładne określenie wpływu pandemii na działalność firm paliwowych w perspektywie kolejnych tygodni i miesięcy.

Następny artykuł