Wypadek samochodowy
Źródło: EPA

Wysokie kary mają rozwiązać problem z gapiami w miejscach wypadków

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
6 Lipca 2020

Już wkrótce czyn ten będzie klasyfikowany jak przestępstwo, za które niektórzy mogą nawet trafić do więzienia.

Na początek tylko w Niemczech, ale kolejny raz możemy pozazdrościć zachodnim sąsiadom. Już wkrótce robienie zdjęć ofiarom wypadków będzie traktowane jak przestępstwo.

Już wkrótce czyn ten będzie klasyfikowany jak przestępstwo, za które niektórzy mogą nawet trafić do więzienia.

Zgodnie z prawem uwiecznianie ofiar wypadków drogowych nie było zakazane. Niemcy postanowili to zmienić, klasyfikując ten czyn jako przestępstwo, za które grozi kara grzywny lub nawet 2 lata pozbawienia wolności.
Oczywiście zabronione jest również rozpowszechnianie zdjęć i filmów z miejsca wypadku.

Wszystko po to, aby zniechęcić kierowców do niepotrzebnego zwalniania w miejscach wypadków, ale także oszczędzić przykrych sytuacji rodzinom ofiar, które mogłyby natrafić na takie materiały w internecie.
Niestety, na razie, na miejscu zdarzenia brakuje policjantów, aby prawo egzekwować. Zazwyczaj są oni zajęci ważniejszymi sprawami.

Wideo - Oszust w BMW podszywa się pod nieoznakowany radiowózWideo - Oszust w BMW podszywa się pod nieoznakowany radiowózCzytaj dalej

Niemcy postanowili zająć się tym problemem już kilka lat temu. Chodziło nie tylko o utrudnianie przez gapiów dojazdu do zdarzenia służbom ratowniczym, ale również o aktywne przeszkadzanie im pracy. Pamiętajmy też, że większość gapiów nie tylko nie udziela pierwszej pomocy, ale również utrudnia dostęp do poszkodowanych.

Dotychczas prawo ścigało jedynie osoby, które robiły zdjęcia z miejsc wypadku oraz rannych osób. Nowe zmiany rozszerzają przepis również o zdjęcia ofiar.

Zobacz także:

1. Tragiczny wypadek. Kierowca śmieciarki przejechał swojego kolegę z pracy
2. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
3. Kierowcy miejcie się na baczności. ITD ma nową, jeszcze skuteczniejszą zabawkę. Karanie kierowców nigdy nie było tak proste
4. Tragedia na Podhalu. 28-latek zastrzelony przez policjanta. Miał zostać ojcem
5. Nieszczęśliwy wypadek. Rozbił swoje Ferrari o płot jednego z domów. Chciał uratować życie psu
6. Kierowca autobusu, który spadł z wiaduktu, nie trafi do aresztu

Następny artykuł