Dowód osobisty
Źródło: zdrogi.pl

Wyciekły zdjęcia dokumentów kierowców zatrzymanych przez warszawską drogówkę

Obrazy dokumentów trafiały do sieci zablurowane, aby nie można było odczytać danych właściciela, ale jednak pojawiły się podejrzenia, że funkcjonariusz mógł gromadzić te dane w swoim telefonie.

Miałeś kontrolę drogową? Sprawdź, czy Twoje dane nie trafiły do internetu

Jeden z funkcjonariuszy warszawskiej drogówki, który zatrzymywał kierowcom prawa jazdy, robił zdjęcia dokumentom i wrzucał je na swojego bloga. Tak wynika z ustaleń portalu Niebezpiecznik.pl.

Obrazy dokumentów trafiały do sieci zablurowane, aby nie można było odczytać danych właściciela, ale jednak pojawiły się podejrzenia, że funkcjonariusz mógł gromadzić te dane w swoim telefonie niezgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Portal Niebezpiecznik.pl opisał historię funkcjonariusza warszawskiej drogówki, który na swoim profilu na Facebooku udostępniał m.in. zdjęcia praw jazdy zatrzymanych kierowcom oraz fotografie stron ze służbowego notatnika. Na profilu co prawda dane osobowe były zamazane, ale prawdopodobnie oryginalne zdjęcia policjant wciąż ma w telefonie.

Dlaczego funkcjonariusz gromadził fotografie dokumentów w swoim telefonie i jak ocenić jego zachowanie w kontekście ochrony danych osobowych?

Rowerzyści postrachem dróg? Niepokojące statystykiRowerzyści postrachem dróg? Niepokojące statystykiCzytaj dalej

Dziennikarze portalu zwracają uwagę, że mogło dojść do sytuacji, w której zdjęcia zawierające dane osobowe kierowców przechowywane są w chmurze prywatnego konta Google lub Apple należącym do funkcjonariusza.

Gdy sprawa wyszła na jaw, policjant skasował fotografie dokumentów ze swojego profilu, ale wciąż prawdopodobnie posiada je na innych nośnikach. Podobne zdjęcia wciąż jednak możemy znaleźć na profilu jego kolegi, który relacjonuje w sieci swoją codzienną pracę w drogówce.

Z odpowiedzi Komendy Głównej Policji cytowanej przez portal Niebezpiecznik, nie ma pewności, że jest to policjant, bo nie jest to oficjalne konto policji.
Portal Niebezpiecznik.pl twierdzi, że ustalili już dane policjanta i jednostkę, w której pracuje.

Jeśli to nie jest policjant, to Policja ma spory problem. Bo ktoś w ich mundurze i ich radiowozach jeździ z VIP-ami, zakłada mundur policjanta, zatrzymuje ludzi, a nawet robi zdjęcia w środku komisariatu, tego o tutaj. Gdyby faktycznie policja nie była w stanie ustalić imienia, nazwiska, stopnia i jednostki tego policjanta. Zapraszamy do kontaktu. My już te dane mamy” - pisze portal Niebezpiecznik.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Popularny producent wycofuje się z Europy. Fani marki nie będą zachwyceni
  2. Polskie granice zostaną otwarte dla pracowników. Premier podał dokładny termin
  3. Ślub w czasach pandemii? Kino samochodowe świetnym rozwiązaniem
Następny artykuł