Wypadek rowerzysty
Źródło: zdrogi.pl

Rowerzyści postrachem dróg? Niepokojące statystyki

W zeszłym roku rowerzyści sprawcami byli raptem 1/3 zdarzeń drogowych, w tym już około 50% było z ich winy.

W czasach pandemii i zmniejszonego ruchu na polskich drogach dało się zauważyć pewien bagatelizowany dotychczas problem - brak elementarnej wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego wśród kierujących rowerami. Dowodzą tego niepokojące statystyki dotyczące wypadków z ich udziałem.

W ostatnim czasu natężenie ruchu spadło o około 60%. Mimo tego wzrosła śmiertelność w stosunku do zeszłego roku. W 2019 roku ofiarę śmiertelną notowano, w co 11 wypadku, w tym roku już, w co 8. Oznacza to, że wypadki zdarzają się rzadziej, ale są cięższe.

Jak wspominaliśmy wcześniej, dzieje się tak m.in. dlatego, że wielu kierowców na pustych drogach mocniej wciska pedał gazu.

Popularny producent wycofuje się z Europy. Fani marki nie będą zachwyceniPopularny producent wycofuje się z Europy. Fani marki nie będą zachwyceniCzytaj dalej

Niepokojąco wygląda również statystyka dotycząca wypadków z udziałem rowerzystów. Od 1 stycznia do 28 kwietnia zanotowano 634 wypadku z udziałem rowerów. To o 199 zdarzeń mniej niż w 2019. Zginęło jednak 51 osób, czyli o cztery osoby więcej niż rok temu.

W zeszłym roku rowerzyści sprawcami byli raptem 1/3 zdarzeń drogowych, w tym już około 50% było z ich winy.

Oczywiście do szczególnie dużej liczby wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi w terenie zabudowanym. Od 1 stycznia do 28 kwietnia miało miejsce 521 tego typu zdarzeń, w których zginęły aż 32 osoby. Tymczasem poza terenem zabudowanym zanotowano 113 wypadków z udziałem rowerzystów, w wyniku których zginęło 19 osób.

Najczęstszą winą rowerzystów są poważne braki w zakresie wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Główną przyczyną wypadków jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (584 wypadki), nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu (159 wypadków) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (139 wypadków)!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Popularny producent wycofuje się z Europy. Fani marki nie będą zachwyceni
  2. Polskie granice zostaną otwarte dla pracowników. Premier podał dokładny termin
  3. Ślub w czasach pandemii? Kino samochodowe świetnym rozwiązaniem
Następny artykuł