wlew paliwa
Źródło: drogi.pl

Dlaczego wlew paliwa nie zawsze jest z tej samej strony auta?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
6 Kwietnia 2020

Wlew paliwa znajdziemy, w zależności od auta, po różnych stronach naszego pojazdu. Wynika to, m.in. z rynku, z którego pochodzi auto. Jeśli projektowane było w kraju z ruchem prawostronnym istnieją duże szanse, że wlew znajdziemy po stronie kierowcy. Takie rozwiązanie ma też inny, znacznie praktyczniejszy powód.

Dlaczego wlew paliwa nie zawsze jest z tej samej strony auta?

Wydawać by się mogło, że najrozsądniej byłoby umieścić wlew paliwa po jednej stronie auta. Prawda? Takie na pewno rozwiązanie ułatwiłoby wszystkim życie.
Otóż nie! I wyjaśniamy dlaczego.

Sprawa wydaje się banalnie prosta. Każdy kierowca wie, z której strony jest wlew paliwa w jego aucie. Patrząc jednak na zamieszanie, jakie czasem obserwujemy pod dystrybutorami i dość częsty widok osób przeciągających węże do tankowania na drugą stronę samochodu, można odnieść wrażenie, że nie jest to jednak takie oczywiste. Zwłaszcza gdy jedzie się, np. wynajętym autem.

Wyobraźmy sobie, jak wyglądałyby stacje i same dystrybutory, gdyby wlew był zawsze, np. z lewej strony. Przestrzeń z prawej strony dystrybutora byłaby niewykorzystana - kierowcy, by zatankować, musieliby zawsze podjeżdżać z prawej strony. W związku z tym ryzyko utworzenia się "kolejek" byłoby znacznie większe.

Umieszczenie wlewu po obu stronach auta oznacza, że niektóre pojazdy mogą podjeżdżać również z lewej strony. To z kolei rozładowuje kolejki i, w związku z tym, zmniejsza ryzyko czekania.
Nawet jeśli zdarzy nam się kilka razy wynajętym, bądź służbowym, autem podjechać od "złej strony" - to korzyści płynące z takiego rozwiązania są znacznie większe.

Kierowcy mogą więc jednocześnie podjeżdżać do dystrybutora z dwóch stron i nie muszą czekać jeden za drugim.

Dodatkowo coraz więcej stacji wyposażonych jest w dystrybutory posiadające rozwijane węże, którymi sięgniemy nawet na drugą stronę auta.

Pamiętajmy też, że na desce rozdzielczej przy wskaźniku poziomu paliwa znajduje ikonka dystrybutora. Jeśli się przyjrzymy, to zauważymy, że w zależności od auta może wyglądać ona inaczej. Znajdziemy na niej bowiem informację o tym, po której stronie szukać wlewu w aucie.

Następny artykuł