Jeep z napędem na przód
Źródło: zdrogi.pl

Jeep z napędem na przód. Witamy w Europie...

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
5 Czerwca 2020

Układ napędu na cztery koła… wyrzucono. Mamy więc do czynienia z Jeepem napędzanym na przednią oś. Tak, tym Jeepem, który stał się synonimem terenówki.

Kompaktowy crossover Jeepa na rok 2021 nie zmienił się praktycznie wcale, ale i tak zanotował wiele znaczących zmian.

Produkcja egzemplarzy przeznaczonych na rynek europejski została przeniesiona do Włoch, pojawiły się nowe silniki oraz elementy wyposażenia, dzięki którym ten „Amerykanin” ma być lepiej dopasowany do europejskich gustów.

Aktualna generacja Jeepa jest sporym sukcesem FCA i znajduje około 70 tys. klientów rocznie. To mniej niż połowa wyników sprzedaży tego modelu w USA, ale dość dużo by przygotować "zlokalizowaną" w Europie wersję.

Niemcy chcą zakazu jazdy motocyklem w niedziele i święta - pomoże?Niemcy chcą zakazu jazdy motocyklem w niedziele i święta - pomoże?Czytaj dalej

Nowy Jeep Compass z wyglądu nie zmienia się praktycznie nic - mamy tu do czynienia ze standardowym zestawem faceliftingowym, czyli nowe kombinacje kolorystyczne nadwozia i wzory kół, a w środku nowy system multimediów Uconnect, który zapewnia teraz dostęp do aplikacji online i ma możliwość połączenia, na przykład ze smartwatchem właściciela.

Jeep Compass

Przystosowanie modelu do europejskich standardów polega także na dostosowaniu go do znienawidzonych unijnych norm emisji spalin WLTP. W związku z tym zastosowano nową jednostkę 1. FireFly, która w porównaniu do 4×4 1.4 Turbo osiąga aż o 27 proc. niższą emisję CO2 i 30 proc. niższe zużycie paliwa.

Aby osiągnąć takie wyniki, tradycyjny automat wymieniono na wydajniejszą przekładnię dwusprzęgłową, a układ napędu na cztery koła… wyrzucono. Mamy więc do czynienia z Jeepem napędzanym na przednią oś. Tak, tym Jeepem, który stał się synonimem terenówki.

Jeep Compass

Z oferty wycofany zostanie większy diesel o pojemności dwóch litrów.

Pojawi się również bardzo interesująca wersja 4xe. Bazuje ona na nowym układzie hybrydy plug-in z benzynowym silnikiem 1.3 i dodatkową jednostką elektryczną zamontowaną na tylnej osi. Dzięki temu moc całego układu będzie przekazywana na cztery koła, choć między osiami nie ma fizycznego połączenia.

Jeep Compass

Moc takiego systemu wynosić będzie 190 lub 240 KM.

Następny artykuł