Facel V
Źródło: zdrogi.pl

Facel Vega - Czy luksusowa marka powróci po latach?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
5 Czerwca 2020

Na chwilę obecną ciężko stwierdzić kto stoi za pomysłem wskrzeszenia marki i czy ma prawa do nazwy.

Francuska marka luksusowych samochodów Facel Vega zamierza wrócić, oferując coupé w stylu retro napędzane 558-konnym V8.

Facel V to futurystyczne coupé czerpiące z tradycji paryskiej marki, która zniknęła z rynku prawie 60 lat temu

Facel Vega była w przeszłości producentem luksusowych i piekielnie drogich samochodów o sportowym zacięciu. Teraz marka ma się odrodzić pod hasłem: „Introducing Le Grand Luxe Sportif”.

Firma zaprezentowała na instagramowym profilu marki concept car Facel V, który wygląda bardzo obiecująco -projektanci w umiejętny sposób połączyli nowoczesność z motywami kultowych modeli marki. Na razie samochód niestety istnieje na razie tylko w wirtualnej rzeczywistości.

Facel V nawiązuje przede wszystkim do Facel Vega HK 500 z roku 1958.

Facel V

Przód dominuje duża prawie kwadratowa osłona chłodnicy i dwie pary świateł, które umieszczone są jedne nad drugimi. W nowej interpretacji okrągłe reflektory zastąpiły wąskie LED-y.
Facel Vega HK 500 z 1958 roku napędzany był silnikiem V8 Chryslera o pojemności 5,8 l i mocy do 360 KM. Nawiązując do przodka nowy Facel V miałby ukrywać pod maską 6,0-litrowe V8 w dwóch wersjach mocy: 517 KM/610 Nm lub 558 KM/685 Nm.

Facel V

Jakie są realne szanse, że Facel V powstanie, nie wiadomo. Na chwilę obecną ciężko stwierdzić kto stoi za pomysłem wskrzeszenia marki i czy ma prawa do nazwy.

Wiele wskazuje na to, że projekt pozostanie w wirtualnej rzeczywistości tak jak wcześniejsza próba wskrzeszenia marki Facel Vega w 2012 roku.

Następny artykuł