Śląska policja
Źródło: zdrogi.pl

Drogówka wkracza w XXI wiek - Udostępnia nowoczesne narzędzie kierowcom

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
4 Czerwca 2020

Wartość projektu określono na niespełna 23,2 mln zł, z czego blisko 19,5 mln zł to dotacja z RPO.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach rozpoczęła udostępnianie on-line informacji o wszelkich utrudnieniach na drogach. Kierowcy otrzymają narzędzie zawierające historię zdarzeń drogowych oraz miejsc niebezpiecznych -rozwiązanie może być potencjalnie pomocne również dla zarządców dróg.

Pod internetowym adresem policja.orsip.pl uruchomiono zakładkę „Cyfrowe obserwatorium bezpieczeństwa”, z aplikacjami związanymi m.in. z codzienną pracą śląskiej drogówki.

Pierwsza z aplikacji to „Zdarzenia drogowe on-line". Możemy ją uruchomić na każdym urządzeniu z dostępem do sieci i ma gromadzić informacje o utrudnieniach, które na bieżąco mają być zamieszczane przez policjantów drogówki bezpośrednio po ich dotarciu na miejsce zdarzenia.

Lepiej miej oko na skrzynkę pocztową. Mnóstwo Polaków dostało niepokojący list od Poczty PolskiejLepiej miej oko na skrzynkę pocztową. Mnóstwo Polaków dostało niepokojący list od Poczty PolskiejCzytaj dalej

Policja chce również nawiązać współpracę z operatorami nawigacji drogowych, które dzięki zamieszczanym przez policjantów informacjom o czasie trwającego utrudnienia, pozwolą na ustalenie, czy krótszy czas przejazdu do celu zajmie nam postój w zatorze drogowym, czy należy wybrać drogę objazdem.

Kolejna aplikacja „Historia zdarzeń drogowych i miejsc szczególnie niebezpiecznych” ma gromadzić dane o miejscach, rejonach i odcinkach dróg, na których doszło w ostatnim czasie do zdarzeń drogowych. Ma to być pomocą dla instytucji samorządowych i zarządców dróg, które będą mogły podjąć stosowne kroki do poprawy bezpieczeństwa na newralgicznych odcinkach zarządzanych dróg.

Rozwiązania powstały w ramach projektu pt. „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa Województwa Śląskiego - Śląska Policja bliżej społeczeństwa”, które jest dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Wartość projektu określono na niespełna 23,2 mln zł, z czego blisko 19,5 mln zł to dotacja z RPO.

Projekt obejmuje też przygotowanie narzędzia, pozwalającego m.in. na sporządzanie cyfrowych szkiców miejsc zdarzeń drogowych - dzięki niemu będą one prostsze do sporządzenia i dokładniejsze, co skróci czas czynności na miejscu i pomoże w dalszej realizacji czynności policji czy sądu.

W związku z tym policja zakupiła 254 sztuk zestawów urządzeń mobilnych ułatwiających obsługę zdarzeń drogowych, a także ponad 1,1 tys. zestawów smartfonów i 1,1 tys. laptopów dla dzielnicowych, które mają ułatwić im kontakt z mieszkańcami i załatwianie służbowych spraw.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Kluczowe zmiany w rejestrowaniu samochodów. Wielka rewolucja dla polskich kierowców
2. Ukradli... 29 000 litrów paliwa o łącznej wartości 86 tys. złotych
3. Szokująca kontrola policji. Kompletnie pijany mężczyzna ukradł ciężarówkę sąsiadowi

Następny artykuł