Maserati Nettuno
Źródło: zdrogi.pl

Kolejny sukces ekologów - Maserati żegna się z V8. Przywitajcie Nettuno

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
3 Lipca 2020

Przy okazji potwierdzono plany stworzenia nowego, mniejszego SUV-a, który obok Levante walczyć będzie o rentowność marki.

Powoli wygasa umowa pomiędzy Maserati a Ferrari na dostarczanie jednostek V8.

Aby nie obudzić się „z ręką w nocniku” włosi spod znaku trójzębu już przygotowali jednostkę, która prawdopodobnie zastąpi V8 w nowych modelach.
Przywitajcie nową, w pełni samodzielnie opracowaną jednostka V6 o dźwięcznej nazwie Nettuno.

Nettuno to nowa 3-litrowa jednostka o sześciu cylindrach w układzie „V”, która wspomagana jest podwójnym doładowaniem.

Wideo - Dramatyczny wypadek. Dzieciaki na skuterze wjechały wprost pod rozpędzony samochódWideo - Dramatyczny wypadek. Dzieciaki na skuterze wjechały wprost pod rozpędzony samochódCzytaj dalej

Maserati Nettuno

Silnik kręci się do ponad 8000 obr./min. i osiągać może nawet 630 KM mocy. Maksymalny moment obrotowy jednostki to 730 Nm. Najprawdopodobniej na drogi wyjedzie po raz pierwszy w garniturze uszytym z MC20 - nowego sportowego modelu marki.

Włosi zapowiedzieli, że jednostka w modelach produkcyjnych oferować będzie około 550 KM w autach sportowych i 530 KM w SUV-ach. Te parametry są zaskakująco zbliżone do obecnej jednostki V8 - wiele więc wskazuje, że nowe V6 na dobre wyprze spod maski Maserati kultowe silniki.

Przy okazji też potwierdzono plany stworzenia nowego, mniejszego SUV-a, który obok Levante walczyć będzie o rentowność marki.

W dalszych planach jest coupé oraz kabriolet, które mają zapełnić lukę po GranTurismo i GranCabrio - jakto jednak w przypadku marki z grupy FCA, plany to jedno, rzeczywistość to drugie. Włoski koncern przyzwyczaił nas do tego, że jego zapowiedzi często mijają się z realizacją o kilka lat.

Maserati od pewnego czasu oswaja nas z myślą o pożegnaniu „V-ósemek” - aktualnie dostępne są one już jedynie w Levante GTS i Trofeo.

Zobacz także:

1. Tragiczny wypadek. Kierowca śmieciarki przejechał swojego kolegę z pracy
2. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
3. Kierowcy miejcie się na baczności. ITD ma nową, jeszcze skuteczniejszą zabawkę. Karanie kierowców nigdy nie było tak proste
4. Tragedia na Podhalu. 28-latek zastrzelony przez policjanta. Miał zostać ojcem
5. Nieszczęśliwy wypadek. Rozbił swoje Ferrari o płot jednego z domów. Chciał uratować życie psu
6. Kierowca autobusu, który spadł z wiaduktu, nie trafi do aresztu

Następny artykuł