Radiowóz
Źródło: zdrogi.pl

To już pewne. Policja może przejmować samochody do walki z koronawirusem.

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
3 Kwietnia 2020

Właściciele samochodów muszą liczyć się z tym, że policja uzna ich auto za przydatne w prowadzeniu działań związanych z walką z epidemią. Jakie auta przede wszystkim interesują służby? Czy jest się czego obawiać?

To już pewne. Policja może przejąć Twój samochód. Zobacz, czy masz się czego obawiać.

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa niektórzy z nas będą zmuszeni do tymczasowego przekazania swoich pojazdów odpowiednim służbom. Jakiś czas temu byliśmy tego świadkami, gdy TIR pewnego pana Marcina z Białegostoku został „wezwany na służbę".

Pan Marcin jest przedsiębiorcą, który prowadzi firmę transportową. Otrzymał on pismo z białostockiego Urzędu Miasta z informacją, że komenda policji przejmuje jedną z jego ciężarówek. Ponieważ mężczyzna ma kilka pojazdów, a biznes raczej stoi, oddanie jednego z nich nie stanowiło dla niego żadnego kłopotu.

Wątpliwości budzi tylko przeznaczenie jego auta. Policja raczej nie potrzebuje ciężarówki do swoich działań związanych z walką z koronawirusem. Właściciel samochodu obawia się, że jego ciężarówka może zostać wykorzystana, np.do transportu urn wyborczych do osób, które odbywają kwarantannę. Na to, ze względu na swoje przekonania, Pan Marcin się nie zgodzi.

Jest to dopiero jedna z pierwszych takich sytuacji w kraju. Jednak powinniśmy być świadomi, że będą kolejne. Każdy z nas musi więc być przygotowany na otrzymanie podobnego pisma. W celu walki z pandemią nasze pojazdy mogą zostać udostępnione służbom.

Zapisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowią, że państwo może zażądać od nas udostępnienia np. naszego samochodu, na czas zagrożenia.

Kto powinien się przede wszystkim spodziewać takich wezwań? Właściciele samochodów ciężarowych, terenowych oraz wszelkiego rodzaju busów/autobusów.

17-latek, który miał wypadek na quadzie był chory na koronawirusa. Pracownicy szpitala czekają na badania17-latek, który miał wypadek na quadzie był chory na koronawirusa. Pracownicy szpitala czekają na badaniaCzytaj dalej

Następny artykuł