Radiowóz na sygnale
Źródło: zdrogi.pl

Jedziesz autem na zakupy? Policjanci mogą sprawdzić co kupiłeś

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
3 Kwietnia 2020

Możemy pojechać autem na zakupy - musimy mieć niezbędne środki do przeżycia. Co jednak, jeśli policja uzna, że nasze zakupy nie były uzasadnione? Czego możemy się spodziewać?

Rząd ostatnio wprowadził surowsze obostrzenia dotyczące przemieszczania się.

Mamy jednak prawo opuścić dom/mieszkanie, aby zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe. Co to dla nas oznacza?

Przede wszystkim możemy wyjść z domu na KRÓTKI spacer (dla zdrowia psychicznego), do pracy, jeśli nie mamy możliwości pracować zdalnie, do sklepu, by mieć co jeść, etc.

Nie zmienia to faktu, że wszyscy powinniśmy wychodzić z domu tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie koniecznie. Nawet jeśli już musimy pójść, np. na zakupy, starajmy się unikać większych skupisk ludzi i wybierzmy, np. spacer zamiast komunikacji miejskiej.

Jeśli zaś chodzi o same zakupy - mówimy tu o zaspokojeniu niezbędnych do życia potrzeb. Pójście po chleb jest zatem wskazane. Po „flaszkę” już niekoniecznie.
W związku z tym policjanci mogą zweryfikować, czy nasze opuszczenie mieszkania było uzasadnione. W tym celu mogą sprawdzić, po co byliśmy w sklepie. Jeśli w siatce zakupowej mamy jedynie czipsy i „czteropak” to biada nam. Wbrew powszechnej opinii nie są to rzeczy niezbędne nam do życia.

Jeśli więc wsiądziesz do samochodu i pojedziesz do najbliższego sklepu po zakupy żywieniowe - nie masz się czego obawiać. Jeśli jednak policjanci uznają, że bezpodstawnie opuściłeś dom - będzie mandat.

Warto jednak pamiętać, że robiąc zakupy, np. na obiad, jak najbardziej możemy, przy okazji, kupić, np. alkohol. Jeśli jednak okaże się, że procenty były naszym jedynym zakupem...
Będzie problem.

Następny artykuł