Plac Wilsona
Źródło: wikipedia.pl

Przez Black Lives Matter plac Wilsona w Warszawie może zmienić nazwę

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
2 Lipca 2020

Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy w Warszawie patronem placu jest człowiek, który we własnym kraju został strącony z piedestału.

... a przynajmniej takie narodziły się plany. Wątek podchwyciła posłanka Lewicy Wanda Nowicka.

W USA zasłużony dla Polski prezydent Woodrow Wilson został strącony z piedestału za rasizm. W związku z ruchem Black Lives Matter Stany zjednoczone postanowiły zmierzyć się ze swoją przeszłością i rewidują to, kto zasługuje na bycie upamiętnionym.
Przypomnijmy, że amerykański prezydent w Warszawie ma swój plac, stację metra, a radni planowali mu postawić pomnik

Czym zawinił Thomas Woodrow Wilson?

Według rektora uczelni Princeton w New Jersey rasizm prezydenta Wilsona był wyjątkowy nawet jak na ówczesne standardy. Jako przykład podano decyzję o wprowadzeniu segregacji rasowej w federalnej służbie cywilnej, co "cofnęło Amerykę w jej wysiłkach o sprawiedliwość".

Według posłanki Lewicy sytuacja jest taka, że dorobek zagranicznego patrona warszawskiego placu jest podważany w jego ojczyźnie. Kobieta zdaje sobie sprawę, że prezydent USA został uhonorowany z powodów jego zasług dla niepodległości Polski i że plac Wilsona to nazwa historyczna. Według niej to nie wyklucza merytorycznej dyskusji w tej sprawie.

Posłanka zasugerowała, aby plac nazwać imieniem polskiej polityk Zofii Moraczewskiej.

Tragiczny wypadek na A1 -Sprawcy zbiegli z miejsca wypadku. Policja prosi o pomocTragiczny wypadek na A1 -Sprawcy zbiegli z miejsca wypadku. Policja prosi o pomocCzytaj dalej

Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy w Warszawie patronem placu jest człowiek, który we własnym kraju został strącony z piedestału.

Adam Buława, żoliborski radny Prawa i Sprawiedliwości pyta, dlaczego w hymnie honorujemy Napoleona Bonaparte, który często we Francji jest uznawany za postać kontrowersyjną? Mimo to został uhonorowany za podjęcie sprawy polskiej.

Według radnego podejście do mniejszości afroamerykańskiej to kwestia bardzo trudna, ale nie należy deprecjonować niczyich zasług dla naszego kraju.

Wiemy gdzie powędrują wozy strażackie za najwyższą frekwencjęWiemy gdzie powędrują wozy strażackie za najwyższą frekwencjęCzytaj dalej

„Decyzja władz Princeton to wewnętrzna sprawa amerykańska. Gdybyśmy wiedzieli, że patron jest zbrodniarzem i ma krew na rękach, to trzeba by się zastanowić nad zmianą" - zastrzega radny.

Osobną kwestią jest dodatkowe upamiętnienie Wilsona. W ubiegłym roku radni Żoliborza omawiali pomysł uhonorowania prezydenta USA pomnikiem, który mógłby się znaleźć w bezpośredniej okolicy placu.

Większość radnych Żoliborza opowiedziała się za ustawieniem monumentu.

Zobacz także:

1. Tragiczny wypadek. Kierowca śmieciarki przejechał swojego kolegę z pracy
2. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
3. Kierowcy miejcie się na baczności. ITD ma nową, jeszcze skuteczniejszą zabawkę. Karanie kierowców nigdy nie było tak proste
4. Tragedia na Podhalu. 28-latek zastrzelony przez policjanta. Miał zostać ojcem
5. Nieszczęśliwy wypadek. Rozbił swoje Ferrari o płot jednego z domów. Chciał uratować życie psu
6. Kierowca autobusu, który spadł z wiaduktu, nie trafi do aresztu

Następny artykuł