Przetarg - wody polskie planują zakup 300 aut
Źródło: Facebook: Wody Polskie

W Wodach Polskich się powodzi. Kupią auta za 30 mln złotych

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
21 Grudnia 2020

Przetarg na ponad 300 aut dla Wód Polskich. Państwowa instytucja postanowiła odświeżyć flotę pojazdów, które służą pracownikom - w poprzednim przetargu Najwyższa Izba Kontroli dopatrzyła się kilku zaniedbań. Czy tym razem będzie podobnie?

Ogromna państwowa instytucja, jaką są Wody Polskie, postanowiła, że czas na nowe auta dla pracowników. Flotę pojazdów ma zasilić ponad 300 nowych samochodów o wartości prawie 30 mln zł. Wszystko to, mimo że niedawno Najwyższa Izba Kontroli wytknęła instytucji zaniedbania przy poprzednim przetargu na samochody.

117 pięcioosobowych kombivanów i 27 dwuosobowych, 82 dostawczaki, 61 aut z segmentu klasy C, 21 pick-upów - łącznie 308 samochodów. O przetargu poinformowano za pomocą internetowej platformy zakupowej tej państwowej instytucji. Potencjalni dostawcy mogą zgłaszać się z ofertami od 15 stycznia. Wszystkie pojazdy muszą być fabrycznie nowe. Zamówienie ma zostać zrealizowane maksymalnie 7 miesięcy od podpisania umowy. Wody Polskie mają zamiar wydać na auta aż 28,4 mln zł.

Przetarg na 308 nowych aut. Wody Polskie planują duże zakupy

W rozmowie z Onet.pl Wydział Komunikacji Społecznej Wód Polskich zdradził, do czego potrzebne są nowe auta - „Obecnie zdecydowana większość używanych przez Wody Polskie samochodów ma ponad 10 lat, a połowa ma nawet więcej niż 15 lat. Wiele z tych aut jest mocno wyeksploatowanych i podatnych na częste awarie. Wymianie podlegać będą samochody z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, takich marek jak np.: Polonez, Fiat Panda, Opel-Corsa, Jelcz, Liaz, Star, Żuk

Zakupy wymuszone są również poprzez bardzo słaby stan techniczny aktualnie użytkowanych maszyn, które często nie posiadają tak podstawowego wyposażenia, jak poduszki powietrzne.

Tragedia wypadek na DK 43. W czołowym zderzeniu osobówki z ciężarówką zginął 32-latekTragedia wypadek na DK 43. W czołowym zderzeniu osobówki z ciężarówką zginął 32-latekCzytaj dalej

Przetarg na 308 aut. Do czego są potrzebne?

Zakupiony sprzęt ma służyć, m.in. przy realizacji prac utrzymaniowych tj. konserwacji wałów przeciwpowodziowych i zapór bocznych, konserwacji koryt cieków, usuwaniu drzew i zakrzaczeń, prowadzeniu prac na wysokościach, udrażnianiu rzek, likwidacji przetamowań.

Wody Polskie to ogromna instytucja, która powstała w 2018 r. po zmianach w prawie wodnym. W skład instytucji wchodzą wszystkie jednostki odpowiedzialne za gospodarkę wodną i zasoby wodne.

Niedawno pojawił się raport Najwyższej Izby Kontroli na temat Wód Polskich, który był bardzo krytyczny. Kontrolerzy podkreślili wiele błędów we wcześniejszych przetargach na SUV-y dla instytucji.

Urzędnicy podpisali np. bez żadnych uwag protokół odbioru pojazdów wyposażonych jedynie w zapasowe koło dojazdowe, mimo iż według umowy powinny posiadać pełnowymiarowe koło zapasowe. Również w umowie zawarto informacje o tym, że auta mają zostać dostarczone z zimowym ogumieniem - które to dotarło dwa miesiące po terminie.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł