Przepisy drogowe - Najdziwniejsze przepisy ze świata
Źródło: YouTube: Adam Houston

Prowadzisz w bikini, ale bez sprzętu do samoobrony? Dostaniesz mandat - najdziwniejsze przepisy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
29 Lipca 2020

Przepisy ruchu drogowego w USA to materiał na książkę. Może nawet trylogię. W Iranie kara za złamanie kodeksu drogowego może być, dosłownie, bolesna. Jakie najdziwniejsze przepisy możemy spotkać na drogach całego świata? Oto kilka z nich.

Wielu z nas uważa, że polskie przepisy ruchu drogowego są wylęgarnią absurdów. Okazuje się, że nasi ustawodawcy są całkiem rozsądni.

Wyjeżdżając za granicę, możemy dostać mandat (w najlepszym razie) za naprawdę niesamowite rzeczy. Oto zbiór przepisów drogowych z całego świata, które należy znać.

Pomogą nam uniknąć mandatu za jazdę saniami po autostradzie bez odpowiedniej ilości dzwonków lub za brak sprawdzenia, czy pod zaparkowanym autem nie schowały się dzieci.

Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywisteFigle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywisteCzytaj dalej

Austria

W tym kraju funkcjonariusze są uprawnieni do oceny prędkości „na oko” w obszarze do 30 km/h. I nie muszą w żaden sposób udowadniać, że przekroczyliśmy prędkość. Jeśli posiadamy więc któreś z nowoczesnych aut, które projektowane były tak, aby wyglądać na szybkie, nawet gdy stoją... musimy uważać.

Chiny

Chińczycy mogą nas ukarać za przepuszczenie pieszego. Wielu polskich kierowców pewnie chętnie wprowadziłoby tę zasadę do naszego kodeksu. Nie wolno. I już!

Dania

W Danii przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić, czy pod autem nie schowało się jakieś dziecko. Pominięcie tej procedury grozi mandatem. Kiedy ostatnio pod swoim autem znaleźliście jakiegoś „bąbelka"? W Danii widać zdarza się to dość często.

Dzisiaj grzeje:

1. Wielkie kontrole policyjne na weselach? Poznaliśmy prawdę, nikt o niej głośno nie mówił
2. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie
3. Jedno ziarenko może zabić. 4-latek trafił do szpitala z silnym zatruciem

Francja

Zaczniemy delikatnie. Właściwe obuwie jest niezbędne, jeśli chcemy bezpiecznie dojechać z punktu A do punktu B. Wiedzą o tym Francuzi, którzy za jazdę w klapkach mogą nam „wlepić” 90 euro mandatu. Warto o tym pamiętać! Jeśli jednak pogoda nie zachęca do chodzenia w „kapciach”, bo z nieba leje deszcz, musimy zmniejszyć prędkość.

We Francji na mokrej nawierzchni maleją limity prędkości. Na ekspresówkach ze 130 do 110 km/h a na autostradach z 110 do 100 km/h.

Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetlePrzepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetleCzytaj dalej

Hiszpania

W Hiszpanii również otrzymamy mandat za „klapki". Wielbiciele „klasycznych BMW” muszą też uważać, jadąc z zimnym łokciem. W obu przypadkach grozi nam mandat w wysokości 80 euro.

Przepisy ruchu w Iranie zdecydowanie warto znać. Kara może być, dosłownie, bolesna.

Irańskie prawo przewiduje za przekroczenie prędkości mandat i karę więzienia, którą możemy zamienić na 74 baty. Ponadto możemy stracić auto, jeśli słuchamy zbyt głośno muzyki, przewozimy w niewłaściwy sposób zwierzęta lub za kierownicą siedzi nie dość osłonięta kobieta.

Japonia

Tu akurat najciekawszy przepis nas nie dotyczy. W Japonii, aby zakupić auto, musimy udokumentować, że mamy miejsce parkingowe, które znajduje się nie dalej niż 2 km od miejsca zamieszkania. Musimy mieć na to twarde dowody.

Kanada

W kanadzie możemy jechać saniami po autostradzie. Wystarczy, że będą miały dwa dzwonki. A u nas po wiejskiej drodze nie można kuligiem jeździć...

Luksemburg

W Luksemburgu wszystkie samochody muszą być wyposażone w wycieraczki, nawet jeśli nie są wyposażone w przednią szybę.

Przepisy ruchu drogowego w USA to materiał na książkę. Może nawet trylogię. USA

Kobiety mogą prowadzić w stroju kąpielowym pod warunkiem, że posiadają przy sobie sprzęt do samoobrony lub... są eskortowane przez dwóch policjantów. Ograniczenie prędkości dla samochodu BEZ KIEROWCY wynosi 60 mil/h - czyli 96 km/h! W Minnesocie goryla wozić można jedynie z przodu na miejscu pasażera, a na Alasce zabrania się wożenia psa na dachu (czemu?). W stanach nie możemy też łowić ryb z auta, przejeżdżając przez most, prowadzić słonia bez smyczy oraz podróżować nim (oraz wielbłądem) po autostradzie.

Jeśli jakimś cudem dotrzemy słoniem do celu, to za pozostawienie go na parkingu zapłacimy jak za zwykłe auto.Ohio byłoby koszmarem większości polskich właścicieli aut na gaz. Nie wolno się tam poruszać autem, gdy kończy się paliwo. Jazda „na rezerwie”, ale z pełną butlą skończyłaby się mandatem.

Janusz Korwin-Mikke ucieszyłby się, gdyby do naszych przepisów zaadoptować ten z Memphis, Nowego Orleanu i Alabamy. Tam kobiety mogą prowadzić tylko małe samochody i to pod warunkiem, że przed maską będzie biegł mężczyzna z czerwoną chorągiewką -ostrzegając pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Wielka Brytania

Brytyjscy mężczyźni mogą legalnie oddawać mocz w miejscu publicznym, ale tylko wtedy, jeśli robią to na tylną oponę swojego samochodu i opierają się o niego prawą ręką.
W Oksfordzie mamy też zakaz jeżdżenia wokół jednej dzielnicy więcej niż 100 razy. Ciekawi nas kto i w jaki sposób, to weryfikuje.

Zobacz także:

1. Anna Lewandowska trzeci raz zostanie mamą? Jej słowa nie pozostawiają wątpliwości, wszystko już jasne
2. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle
3. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?
4. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
5. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto
6. Gdzie za OC zapłacisz najwięcej? Zdradzamy, gdzie szczególnie warto porównywać oferty
7. 1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł