Przepisy ruchu a elektryczne hulajnogi
Źródło: YouTube: Yellowbox

W końcu nastąpi porządek? Pojawią się przepisy dla elektrycznych hulajnóg

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
11 Sierpnia 2020

Przepisy ruchu drogowego w końcu będą uwzględniać elektryczne hulajnogi? Najwyraźniej zirytowany wolnym tempem prac Ministerstwa Infrastruktury resort Zbigniewa Ziobry postanowił samodzielnie popracować nad przepisami dotyczącymi urządzeń transportu osobistego.

​Najwyraźniej zirytowany wolnym tempem prac Ministerstwa Infrastruktury resort Zbigniewa Ziobry postanowił samodzielnie popracować nad przepisami dotyczącymi urządzeń transportu osobistego.

„8 km/h po chodniku, 20 km/h po ulicy oraz 25 km/h po ścieżce rowerowej. Takie ograniczenia prędkości mają być wprowadzone dla elektrycznych hulajnóg. Wynika to z projektu nowelizacji prawa w ruchu drogowym, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak słyszymy w resorcie Zbigniewa Ziobry, ustawodawca musi zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych. A obecna sytuacja, gdzie e-hulajnogi pędzą po kilkadziesiąt kilometrów na godzinę chodnikami, jest nie do zaakceptowania” - czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej".

Projekt resortu Zbigniewa Ziobry jest alternatywnym projektem do już stworzonego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Przepisy ruchu drogowego w końcu będą uwzględniać elektryczne hulajnogi?

Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragediiWideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragediiCzytaj dalej

Urzędnicy Ziobry uznali jednak, że podlegli Andrzejowi Adamczykowi fachowcy pracują zbyt opieszale i postanowili wziąć sprawy we własne ręce.

Nowa ustawa ma wprowadzić pojęcie urządzenia transportu osobistego (UTO).

Według definicji będzie to pojazd o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 90 cm i długości nieprzekraczającej 125 cm, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Pojazd ten będzie wyposażony w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h oraz odpowiednie oświetlenie.

Spod ustawowej definicji urządzenia transportu osobistego wyjęty będzie wózek inwalidzki.

Przepisy ruchu drogowego - Używanie pojazdów niespełniających powyższych wymogów będzie zagrożone grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Do takich pojazdów zaliczyć można m.in. elektryczne rowery i skutery, małe samochody elektryczne, segwaye czy też coraz bardziej popularne w ostatnim czasie hulajnogi elektryczne.

Resort sprawiedliwości chce, aby kierujący UTO, który korzysta z drogi dla pieszych, był zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, miał obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i jechał z prędkością nie większą niż 8 km/h.

Zobacz także:

1. Wideo - Wybuch w Bejrucie nagrany z jadącego auta. Fala uderzeniowa zniszczyła BMW
2. Rekordowa kontrola policji. Ten kierowca dostał 21 punktów karnych i gigantyczny mandat. Nietypowa przyczyna szaleńczego rajdu
3. Wideo - Spektakularny wypadek trzech motocyklistów. Motocykl dosłownie wystrzelił w powietrze
4. Simon Cowell ma złamany kręgosłup . Koszmarny wypadek jurora „Idola” i „X Factor”
5. Koszmarny wypadek z udziałem nastolatka. Kompletnie pijany kierowca potrącił go na oczach jego matki
6. Wideo - Przerażający wypadek z Łodzi. Kompletnie pijany motocyklista zabił swojego kolegę

Następny artykuł