Przepisy drogowe - kontrola
Źródło: YouTube: CzukweBukwe

Nie musisz być demonem prędkości, aby dostać mandat 200 zł. Powód kary Cię mocno zdziwi

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
3 Sierpnia 2020

Przepisy ruchu są bezlitosne. Najpowszechniejszą przyczyną mandatu jest oczywiście przekroczenie prędkości. Okazuje się jednak, że mandat policja może wlepić również zbyt wolnym kierowcom. Teoretycznie więc możemy otrzymać mandat za prędkość, jadąc, np. 58 km/h na „sześćdziesiątce". Zdradzamy, od czego to zależy.

Najpowszechniejszą przyczyną mandatu jest oczywiście przekroczenie prędkości. Na dalszych pozycjach wskazać można brak pasów, jazdę pod wpływem czy problemy techniczne auta. Okazuje się jednak, że mandat policja może wlepić również zbyt wolnym kierowcom.

To niejedyne nietypowe sytuacje, za które funkcjonariusze mogą karać.

Policja może wlepić mandat, gdy kierowca porusza się ze zbyt niską prędkością, będąc "zawalidrogą". W takiej sytuacji grozi mu za od 50 zł do nawet 200 zł kary.
Podstawą grzywny będzie przepis, który mówi o tym, aby jechać z prędkością "nieutrudniającą jazdy innym pojazdom".

Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąWideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąCzytaj dalej

Przepisy ruchu przewidują mandat za niewłaściwą prędkość

Wiele jednak będzie zależeć od okoliczności zdarzenia. Jeśli znak wskazuje ograniczenie prędkości do 60 km/h, a my będziemy jechać przy dobrych warunkach atmosferycznych 20 km/h to mandat mamy niemal jak w banku.
Jeśli jazdę spowolnią nam trudne warunki atmosferyczne, takie jak gęsta mgła, opady, czy śliska nawierzchnia to nie musimy się obawiać kary.

Warto pamiętać również o dostosowywaniu prędkości do warunków. Teoretycznie więc możemy otrzymać mandat za prędkość, jadąc, np. 58 km/h na „sześćdziesiątce".

Mandat możemy również otrzymać ze względu na „stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym". Chodzi tu o wszelkie groźne zachowania, np. wprowadzanie auta w „kontrolowany" poślizg.

Przepisy ruchu przewidują również karę za niewłaściwy stan techniczny pojazdu

Ukarani możemy być również za nieodpowiedni stan techniczny pojazdu. To, że mamy aktualne badania diagnosty, nie oznacza, że policja nie znajdzie czegoś, co diagnosta mógł pominąć, lub co uszkodzone zostało w okresie między przeglądami.

Mandat można otrzymać za jazdę na oponach ze zbyt niskim bieżnikiem lub za różne opony na kołach tej samej osi.

Ukarani możemy również zostać, np. ze względu na brudną szybę utrudniającą widoczność na drodze. Policjanci mogą skontrolować nasze wycieraczki i jeśli wykażą, że pióra są zniszczone, lub zbiornik spryskiwacza jest pusty, mogą ukarać kierowcę karą wysokości nawet 500 zł.

Zobacz także:

1. Kierowco, miej się na baczności. To w tych miejscach policja łapie na potęge
2. Dostawczak zgnieciony jak puszka. Koszmarny wypadek w miejscowości Grodziec
3. Wideo - Dramatyczny wypadek. Rekordowo pijany kierowca dosłownie zmiótł z powierzchni betonowy płot
4. Tragiczny wypadek. Osobówka z ogromną siłą wbiła się w tył kombajnu rolniczego. Zginęły dwie osoby
5. Wideo - Starszy pan został bardzo brutalnie wyrzucony z autobusu. Palił papierosa w komunikacji miejskiej
6. 13-latek był prześladowany przez rówieśników. Na pomoc przyszedł mu gang motocyklistów

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł