Przepisy ruchu drogowe a żółte światło
Źródło: zdrogi.pl

Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle

Piotr DutkaPiotr Dutka
25 Lipca 2020

Wielokrotnie, gdy na sygnalizatorze świetlnym pojawi się żółte światło, wielu kierowców, zamiast powoli zatrzymać się przed skrzyżowaniem, świadomie przyśpiesza, byleby zdążyć, ominąć czasochłonne czekanie na przejazd. W polskim prawie jazda na tzw. późnym zielonym jest karana mandatem, a także punktami karnymi.

Przepisy ruchu są bezlitosne. Przejazd na późnym zielonym grozi poważną kolizją. Dodatkowo możliwe punkty karne i wysoki mandat

Wielu kierowców na polskich skrzyżowaniach, wyznaje zasadę, że można przejeżdżać na żółtym świetle, nawet gdy manewr hamowania nie byłby zbyt gwałtowny, a samo zatrzymanie nie zmusiłoby nas do ostrego wciśnięcia pedału hamulca. Podstawową zasadą bezpieczeństwa na polskich skrzyżowaniach jest to, że jedynie zielone światło pozwala w pełni bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie.

Dzisiaj grzeje:

1. Wideo - Kierowca BMW zaczął wyprzedzać w ulewnym deszczu. Skończyło się prawdziwym dramatem

2. Najdziwniejsze odpowiedzi w "Jeden z dziesięciu". Aż trudno uwierzyć, że padły na wizji

3. Fiat 126p jako resorak Hot Wheels? Ten maluch jest prawdziwym unikatem

Jeżeli na sygnalizatorze pali się żółte światło, jedyną sytuacją, w której możemy kontynuować jazdę, występuje gdy, musielibyśmy szybko i gwałtownie zahamować, stwarzając niebezpieczeństwo na drodze. Zdecydowana większość kierowców korzysta jednak z żółtego światła, jako swego rodzaju przyzwolenia na zwiększenie prędkości i szybkiego pokonania skrzyżowania. Większość z nich opuszcza je już podczas trwania czerwonego światła.

Tego typu zachowanie jest niebezpieczne z kilku powodów. Zbyt późne opuszczenie skrzyżowania często grozi ewentualną kolizją z pojazdami, które mają już zielone światło. Możliwe jest również potrąceniem pieszego. Jednocześnie, bardzo często kierowca ostatecznie nie zdąży opuścić skrzyżowania i je blokuje.

Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakujeZdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakujeCzytaj dalej

Na kilkudziesięciu skrzyżowaniach w naszym kraju, działa automatyczny monitoring przejazdu na czerwonym świetle. Polska policja, często organizuje specjalne akcje, które mają na celu ukaranie łamiących przepisy. Za niestosowanie się do obwiązujących przepisów i przejazd na późnym zielonym grozi mandat od 300 do nawet 500 złotych, a także 6 punktów karnych.

Zobacz także:

1. Nareszcie. Sąsiad Polski otworzył granicę. Turyści długo czekali na decyzję

2. Piękna dziennikarka TVP Sport ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje napływają ze wszystkich stron (FOTO)

3. Ceny paliw idą w dół. Polscy kierowcy będą bardzo zadowolen

4. Wideo - Koszmarny wypadek. Policjant wysyłał SMS chwilę przed zderzeniem. O krok od wielkiej tragedii

6. Dziennikarka Polsatu nie wytrzymała. W ostrych słowach napisała co myśli, fani się nie spodziewali: "Żenadometr wywaliło"

Następny artykuł