Piesi
Źródło: Photo by Oje Ojeaga on Unsplash

Przepisy ruchu drogowego 2020 - Co się zmieni? Łatwiej stracić prawko

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
23 Marca 2020

Przepisy ruchu drogowego mają za zadanie określać zasady panujące na drodze. Wszystko to w trosce o nasze bezpieczeństwo - czy jednak wszystkie pomysły są trafione?


Jak wszyscy doskonale wiemy, w grudniu nastąpią pewne, dosyć istotne, zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Co zmienią nowe przepisy ruchu drogowego?

Jak bardzo istotne? Dotyczyć będą one bezpieczeństwa pieszych, ograniczeń prędkości oraz znacznie ułatwią szybkim kierowcom utratę prawa jazdy.
Co się zatem zmieni?

Pierwszeństwo pieszego - dziś przepuszczamy pieszych, gdy dochodzą do przejścia lub na nim są. W przyszłości już na sam widok pieszego idącego w kierunku „zebry” będziemy musieli mu ustąpić.
Kolejną zmianą jest zmniejszenie prędkości maksymalnej w obszarze zabudowanym. Do niedawna w godzinach od 23 do 5 była ona o 10 kilometrów na godzinę wyższą niż w „dzień". Nowe przepisy ruchu drogowego wprowadzają ograniczenie, które wynosić będzie 50 kilometrów na godzinę przez całą dobę.

Trzecia zmiana zaś dotyczyć będzie utraty prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości maksymalnej o 50 i więcej kilometrów na godzinę.
Jak więc widzimy - niektórzy mogą dotkliwie odczuć nowe warunki na drodze.

Jesteśmy za karaniem kierowców znacznie przekraczających prędkość, ale nie jesteśmy przekonani do kwestii bezwarunkowego pierwszeństwa pieszego. Już dziś potrafią oni zbyt beztrosko wejść na drogę - mając pewność, że zawsze mają pierwszeństwo, będą tylko mniej ostrożni.

Przypomnijmy też, że niedawno weszły w życie przepisy ruchu drogowego konkretyzujące zachowanie kierowców na drodze w przypadku jazdy na „suwak” oraz przepuszczania pojazdu uprzywilejowanego.

Czy to tylko początek większej serii zmian w kodeksie ruchu drogowego? Czas pokaże - nie wszystkie pomysły wydają się trafione - jesteśmy jednak za inicjatywą poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Następny artykuł