Na tej zagadce poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Przepisy ruchu drogowego wielu kierowcom sprawiają ogromną trudność. Często, mimo kilkunastu lat doświadczenia na drodze, mają problemy z poprawną odpowiedzią na podstawowe pytania.
Zagadka od miesięcy krąży w sieci. Niewielu internautów jest w stanie poprawnie odpowiedzieć na pytanie „Kto na tym skrzyżowaniu ma pierwszeństwo?". Odpowiadamy!
Przepisy ruchu drogowego
Większość Polaków ma jakąś wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego.
Przepisy ruchu drogowego. Ta zagadka sprawia problem większości internautów.
Bez względu na to, czy uczyliśmy się kodeksu z myślą o kategorii B, A lub karcie rowerowej/motorowerowej, powinniśmy być w stanie poprawnie ocenić pierwszeństwo na skrzyżowaniu.
Niestety, z czasem wielu kierowców traci czujność, lub zwyczajnie zapomina o niektórych zasadach. Popularne jest w Polsce określenie, że instruktor w trakcie jazd szkoleniowych uczy nas „zdać egzamin”, a nie jeździć. Poruszać po ulicy mamy nauczyć się sami po uzyskaniu uprawnień.
Przepisy ruchu drogowego. Który pojazd ma pierwszeństwo?
Coś w tym jest. Wiele przepisów „obowiązuje nas” jedynie w trakcie egzaminu. Zatrzymanie się przed warunkowym skrętem w prawo? Dla wielu kierowców to czarna magia.
Udowadniają to doświadczeni kierowcy, którzy po utracie prawa jazdy, muszą ponownie przystąpić egzaminu celem odzyskania uprawnień. Nagle się okazuje, że po kilku, czy kilkunastu latach prowadzenia samochodu mają problem z zaliczeniem teorii.
Potraficie ocenić, który pojazd na zdjęciu ma pierwszeństwo? Samochód ma zamiar jechać prosto, a autobus skręcić w lewo. Oba pojazdy mają zielone światło.
Od kilku tygodni widzę ten obrazek w sieci i niekończące się dyskusje o tym, kto ma pierwszeństwo... pic.twitter.com/W0MW23Nmqa
— Łukasz Zboralski (@_zboral) July 31, 2017
Ci, którzy w pierwszej chwili odpowiedzieli, że autobus, powinni wrócić do materiałów z czasu egzaminu na prawo jazdy. Kluczem do rozwiązania zagadki sygnalizacja świetlna. Zgodnie z nimi pierwszeństwo przysługuje samochodowi. Dlaczego?
Na drodze panuje hierarchia: policjant kierujący ruchem, światła, a na końcu znaki. Jeśli światła działają, znaki nas nie obowiązują. Autobus miałby pierwszeństwo, gdyby światła były wyłączone.
Skoro działają, to oba pojazdy znajdują się na drodze równorzędnej, na której obowiązuje zasada „prawej strony". To dlatego auto ma pierwszeństwo.
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
- Kierowca nie miał żadnych szans na reakcję. Stado jeleni przeskoczyło nad BMW - Wideo
- Koszmar na DK12. Osobowy Opel z impetem wbił się w TIR-a
- Policjanci znaleźli poszukiwaną, wpadła gdy przechodziła przez jezdnię