Przepisy ruchu drogowego - zmiany od nowego roku
Źródło: Radiodoxa.p

Kierowcy nie mieli pojęcia, zmiana wchodzi w życie 1 stycznia. Dotyczy wszystkich siadających „za kółkiem”

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Grudnia 2020

Przepisy ruchu drogowego od 1 stycznia 2021 roku ulegną pewnym zmianom. O czym należy pamiętać? Na co zwracać szczególną uwagę, aby uniknąć mandatu? Przedstawiamy najistotniejsze zmiany.

Od nowego roku nadchodzą zmiany w kodeksie drogowym! Część przepisów zostanie zmieniona - celem zmian jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa. Co zmieni się od 1 stycznia? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Za co możemy zostać ukarani?

Zakaz korzystania ze smartphonów na przejściach

To nowy przepis, który zwiększy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Ludzie często idą przed siebie, patrząc jedynie w ekran telefonu. Takie osoby spotkać można również na „zebrze". Piesi nie zwracają uwagi na to, co dzieje się dookoła. W wyniku tego wielokrotnie dochodziło już do tragedii na pasach. Mandat dla osoby, która wejdzie na przejście dla pieszych wpatrzona w telefon lub inne urządzenie, może wynieść od 50 do 100 zł.

Przepisy ruchu drogowego - co się zmieni od 1 stycznia 2021 r. ? Koniec z jazdą „na zderzaku

To szczególne zagrożenie na drogach ekspresowych i autostradach. Brak zachowania właściwej odległości przy dużych prędkościach kończy się nie tylko stłuczkami, ale i bardziej poważnymi wypadkami. Od 1 stycznia kierowcy będą musieli zachować min. 50 metrów odległości od auta jadącego z przodu na tym samym pasie.

Krowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoKrowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Ducato rozerwało się jak kartonowe pudełko. Groźny wypadek na obwodnicy

Jazda bez prawa jazdy

5 grudnia wszedł w życie oczekiwany pakiet deregulacyjny dla kierowców i właścicieli aut. Dzięki zmianom kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy - zniesiono również mandat za brak tego dokumentu. Wcześniej w życie wszedł przepis, dzięki któremu nie musimy mieć przy sobie także dowodu rejestracyjnego i dowodu wpłaty na ubezpieczenie auta - wszystkie informacje znajdziemy, m.in. w aplikacji mObywatel.

Tragiczny wypadek busa Poczty Polskiej. 2 osoby nie żyją, 10 poszkodowanychTragiczny wypadek busa Poczty Polskiej. 2 osoby nie żyją, 10 poszkodowanychCzytaj dalej

Przepisy ruchu drogowego. Zachowamy dotychczasowe numery

Jeśli zdecydujemy się na wymianę auta, nie będziemy już musieli zmieniać numeru rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli będziemy chcieli zachować dotychczasowe "blachy" poprzedniego właściciela - wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

 

Następny artykuł