Jazda w deszczu
Źródło: Sklep Upcado

Ogromna ilość kierowców nie przestrzega ważnego przepisu drogowego. Grozi za to bardzo surowa kara

Piotr DutkaPiotr Dutka
29 Lipca 2020

Ograniczona widoczność bardzo utrudnia życie każdemu kierowcy. Bardzo wielu kierujących zapomina o bardzo ważnym obowiązku, który powinien być przestrzegany przez każdego z nas. Szczególnie zapomina się o nim podczas gwałtownych opadów deszczu, a to może powodować niezwykłe zagrożenie. Za nie przestrzeganie tego przepisu grozi surowa kara.

Przepisy są bezlitosne. Wielu kierowców zapomina o ważnym obowiązku. Za jego nieprzestrzeganie grozi surowa kara.

Przepisy o ruchu drogowym bardzo jasno i klarownie wskazują, że kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami lub innymi zjawiskami atmosferycznymi. Wówczas włączyć należy światła mijania.

Przepisy drogowe bardzo wyraźnie wskazują w Art 30.1, że mgła i deszcz zobowiązują kierowcę do włączenia świateł mijania. Światła do jazdy dziennej są dopuszczalne tylko przy normalnej widoczności. Nie są one wystarczające podczas jazdy w deszczu.

Nie używanie przez kierującego pojazdem właściwych świateł jest zagrożone srogim mandatem. Mowa o kwocie 200 złotych oraz 2 punktami karnymi.

Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakujeZdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakujeCzytaj dalej

Takie sytuacje są szczególnie niebezpieczne w głównej mierze na autostradach, podczas obfitych opadów deszczu. Samochód, który nie jest wystarczająco oświetlony, może pozostać niezauważony przez innych uczestników ruchu i mogłoby skończyć się groźną kolizją.

Zobacz także;

1. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie

2. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?

3. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle

4. Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste

5. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto

Następny artykuł