Kontrola straży granicznej
Źródło: Małopolski oddział Straży Granicznej

Przekroczyli granicę, teraz czeka ich mandat i 14-dniowa kwarantanna

Piotr DutkaPiotr Dutka
28 Marca 2020

Staż graniczna dokonała zatrzymania czterech osób, które dwoma samochodami terenowymi nielegalnie przekroczyły granice polsko-słowacką. Zostali ukarani mandatem w wysokości 500 złotych oraz obowiązkową 14-dniową kwarantanną

Przekroczyli granicę teraz czeka ich 14-dniowa kwarantanna

Do zdarzenia doszło w czwartkowe popołudnie. Wówczas funkcjonariusze zakopiańskiego oddziału staży granicznej we współpracy z żołnierzami 6 Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa, złapali cztery osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę naszego kraju. Trzech mężczyzn oraz jedna kobieta wybrali się na przejażdżkę na terytorium Słowacji, lecz szybko wrócili na polską stronę.

Na każdą z zatrzymanych osób został nałożony mandat karny w wysokości 500 złotych. W związku z szerzącą się bardzo gwałtownie epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, każda z nich została poddana obowiązkowej kwarantannie, która standardowo będzie trwać 14 dni.

Przekraczanie granic w okresie epidemii będzie mieć konsekwencje prawne

,,Należy pamiętać, że przekroczenie tzw. zielonej granicy w obecnym czasie pociąga za sobą konsekwencje prawne. Jest to traktowane jako nielegalne przekroczenie granicy” – powiedział rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Dorota Kądziołka

Przypominamy, że granice z Republiką Słowacji można przekraczać jedynie na dwóch przejściach granicznych. Chodzi o małopolskie Chyżne, a także Barwinek na Podkarpaciu.

Warto nadmienić, że od wczoraj obowiązuje również całkowity zakaz przekraczania granic Słowacji przez cieżarówki o ładowności przekraczającej 7.5 tony. Decyzja ma związek z długimi kolumnami ciężarówek, które utworzyły się przy granicy z Węgrami z powodu epidemii koronawirusa. O przyjętej regulacji poinformowała rzeczniczka słowackiej policji Denisa Bardyova.

Następny artykuł