Protest Mediów
Źródło: Screen strona główna onet.pl

Wspólny protest mediów. Gigantyczna akcja w całej Polsce

Piotr DutkaPiotr Dutka
10 Lutego 2021

W środę 10 lutego ruszył ogólnopolski protest mediów w naszym kraju. Wszystko z powodu kontrowersyjnego projektu ustawy, która zakłada wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej. Wiele portali oraz telewizji zawiesiło swoją działalność, prezentując na swoich stronach specjalny list do rządu.

Ogólnopolski protest mediów. Swoją działalność zawiesiło wiele portali internetowych oraz telewizje.

Dzisiejszy poranek był sporym zaskoczeniem dla każdego Polaka, który nie był w stanie przeczytać swoich ulubionych treści. Zobaczyli jedynie czarne strony główne, informujące o ogólnopolskim proteście.

Wiele redakcji wspólnie strajkuje przeciwko wprowadzeniu w Polsce specjalnego podatku od reklam. Opłaty, które są planowane przez polski rząd, mają objąć zarówno media internetowe, jak i te tradycyjne. Niewątpliwie podatek skutecznie uderzy nie tylko w wielkie korporacje, ale także mniejsze, lokalne wydawnictwa.

W sieci opublikowany został list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. Jasno i klarownie pokazuje on podejście branży medialnej:

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Warto podkreślić, że pandemia koronawirusa skutecznie wpłynęła na funkcjonowanie wielu redakcji. Spadek wpływu z reklam, bądź też ograniczenie liczby wydarzeń ma negatywny wpływ na kondycje finansową wielu mediów. Wiele z nich informuje, że dodatkowe opłaty mogą być gwoździem do trumny i ostatecznie zakończyć ich działalność.

- Jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media - przekazano w liście otwartym, który został podpisany przez strajkujące redakcje.

Protest

Screen ze strony głównej Fakt.pl 10.02.2021 r.

Podkreśliły one aspekt finansowy, który jest powiązany z ich działalnością. W liście wspomniano także o wpływie mediów oraz ich roli w polskim społeczeństwie.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Niestety, ale w dniu dzisiejszym, polscy odbiorcy nie będą mogli przeczytać, ani zobaczyć interesujących ich treści w ulubionej telewizji. Zamiast transmisji oraz artykułów będą mogli dowiedzieć się o trwającym strajku mediów.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł