Premier nie wyklucza najgorszego scenariusza
Źródło: Facebook

Wróci obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych? Słowa premiera nie napawają optymizmem

Piotr DutkaPiotr Dutka
31 Lipca 2020

Pandemia koronawirusa przez kilka miesięcy skutecznie paraliżowała codzienne funkcjonowanie. Niestety, ale bardzo realnym scenariuszem jest ponowne wprowadzenie obostrzeń, które były obecne jakiś czas temu. Rekord dobowych zachorowań jest bardzo poważnym zjawiskiem. Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza podjęcia radykalnych kroków.

Premier i Ministerstwo Zdrowia nie wykluczają ponownego wprowadzenia obostrzeń. Wróci obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych?

Lipiec w naszym kraju stoi pod znakiem rekordów zakażeń wirusem Covid-19. Liczba zarażonych systematycznie wzrasta i nie jest ona podbijana przez kopalnie. W związku z trudną sytuacją, zarówno premier, jak i Ministerstwo Zdrowia nie wykluczają ponownego wprowadzenia kwarantanny dla podróżnych.

- Po trosze nauczyliśmy się żyć z koronawirusem i trochę mniej się go boimy. To rodzi pewne ryzyka. Mamy więcej zakażeń, bo Polacy przestali przestrzegać zapisów, które ciągle obowiązują. Po pierwsze, muszą być przestrzegane limity osób, na przykład na weselach. Dlatego rządowy zespół zarządzania antykryzysowego przeanalizuje sytuację, właśnie w takich słowach wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił również, że nie wyklucza wprowadzenia ponownej kwarantanny dla podróżnych powracających do naszego kraju. Rząd monitoruje sytuację m.in. w Hiszpanii. Ewentualne decyzje zapadną za kilka tygodni. Jeżeli wprowadzona zostałaby obowiązkowa kwarantanna dla przybywających do naszego kraju, poszlibyśmy śladem Wielkiej Brytanii, w której obowiązuje 14-dniowy obowiązek izolacji po przybyciu z Hiszpanii.

Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakujeZdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakujeCzytaj dalej

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, na pytanie dziennikarza o ewentualne wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny, rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz odpowiedział, że niczego nie można wykluczyć. Zaapelował także, żeby powstrzymać się przed wyjazdami do kurortów, gdzie jest spora liczba ludzi.

Najnowsze rządowe rozporządzenie ma obowiązywać przez dwa tygodnie. Zgodnie z nim można wyjeżdżać bez obowiązku odbywania kwarantanny po powrocie-do krajów UE (poza Szwecją, Luksemburgiem i Portugalią), a także Szwajcarii oraz Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei Południowej, Algierii, Maroka, Tajlandii, Nowej Zelandii, Białorusi, Rwandy, Tunezji, Turcji, Urugwaju oraz Australii.

Zobacz także:

1. Kierowca TIR-a zdążył przekazać żonie, że ma zawał. Upuścił telefon, nim powiedział, w jakim jest kraju

2. Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste

3. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie

4. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle

5. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto

Następny artykuł