Prawo jazdy, gdzie najtrudniej zdobyć
Źródło: WORD Warszawa

Gdzie najciężej zdać prawo jazdy? Nikt się nie spodziewał, że tam może być najtrudniej

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
22 Lipca 2020

Prawo jazdy to marzenie wielu młodych osób. W dzisiejszych czasach coraz częściej decydujemy się na zdobycie uprawnień. Gdzie najtrudniej zdać egzamin praktyczny? Gdzie teoria stanowi największe wyzwanie? I, przede wszystkim, jakiego miasta zdecydowanie unikać podczas starań o prawo jazdy?

Coraz więcej osób decyduje się na zdawanie prawa jazdy. W dzisiejszych czasach wydaje się ono niemal niezbędne do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Serwis rankomat.pl przygotował zestawienie, w którym mieście egzamin na prawo jazdy jest dla kandydatów największym wyzwaniem.

Prawo jazdy powinno trafiać w ręce osób gotowych do poruszania się po drogach - dlatego ciężko je zdobyć. W trakcie egzaminu kursanci muszą zatem wykazać się znajomością przepisów teoretycznych, ale też praktyczną umiejętnością jazdy.

W niektórych miastach wojewódzkich w Polsce wcale nie jest tak łatwo zdobyć wymarzone prawo jazdy, a zdawalność egzaminu praktycznego czasami nie idzie w parze z teoretycznym.

Prawo jazdy w całym kraju zdobyć trudno. W żadnym z miast wojewódzkich zdawalność egzaminu praktycznego nie przekracza 50 proc.

Leciwy maluch „wpadł” w ręce policji. Starszy Pan musiał się gorzko tłumaczyćLeciwy maluch „wpadł” w ręce policji. Starszy Pan musiał się gorzko tłumaczyćCzytaj dalej

Według danych podanych przez serwis rankomat.pl najłatwiej egzamin praktyczny jest zdać w Rzeszowie, gdzie odsetek zdawalności wynosi 39,2 proc.
Następnymi miastami, w których „najłatwiej” zdać są Wrocław (38,3 proc.) oraz Białystok (38,1 proc.).

O pozytywny wynik po egzamin teoretycznym najłatwiej w Lublinie (58,9 proc.), Rzeszowie (58,5 proc.) oraz Bydgoszczy (58,5 proc.).

Prawo jazdy nie jest dla każdego. Egzamin to sprawdzian wiedzy i umiejętności. Odsetek zdawalności egzaminu praktycznego jest mniejszy niż teoretycznego.

Kolejnymi miastami, w których zdawalność egzaminu praktycznego jest najwyższa, są Lublin (36 proc.), Warszawa (34,2 proc.) oraz Olsztyn (34 proc.). Dalej w kolejności są Kraków (32,2 proc.), Poznań (32,1 proc.), Kielce (30,5 proc.) Egzamin praktyczny w Katowicach udaje się zaliczyć 30,4 proc. kursantów, w Bydgoszczy 30,1 proc., natomiast w Gdańsku jest to już 28,9 proc.

W przypadku egzaminu teoretycznego najłatwiej jest zdać w Łodzi (58,2 proc.), Katowicach (57,8 proc.) i Poznaniu (57,5 proc.). Trudniej zdać egzamin teoretyczny w Białymstoku (57,3 proc.) Kielcach (56,5 proc.) i Warszawie (56,5 proc.). Test z teorii trudno jest zdać również we Wrocławiu (56,3 proc.), w Szczecinie (56,2 proc.) i Gdańsku (55,8 proc.).

Prawo jazdy czasami łatwiej jest zdać w mniejszych miejscowościach.

Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćZabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćCzytaj dalej

Zdawalność teoretycznego egzaminu na prawo jazdy niekoniecznie idzie w parze z praktycznym. Wyniki w poszczególnych miastach są bardzo różne.

W miastach wojewódzkich ciężko zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy dlatego wielu kandydatów decyduje się go zdawać w mniejszych miejscowościach.

Egzamin teoretyczny trudno jest również zdać w Krakowie (55,8 proc.), Olsztynie (55,2 proc.) i w Opolu (52,3 proc.). Najrzadziej się to jednak udaje w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zdawalność wynosi skromne 48,8 proc.

Gorzowie Wielkopolskim jest również w ogonie pod względem zdawalności egzaminu praktycznego (28,7 proc.). Trudno też zdać „praktykę” w Opolu (28,1 proc.) i w Szczecinie (27,8 proc.). Największym wyzwaniem jednak jest zdanie egzaminu praktycznego w Łodzi, gdzie odsetek wynosi 24,9 proc. - wynika z danych podanych przez serwis rankomat.pl.

Zobacz także:

1. Wideo - Niesamowity wypadek. Rodzinny minivan nagle wystrzelił w powietrze na jednej z ulic
2. Wysiadł sprawdzić co z potrąconym zwierzęciem. Nigdy nie wróci do swoich dzieci
3. To już prawdziwa plaga. Kolejny wypadek autobusu w Warszawie. Kierowca osobówki musiał być wycinany z pojazdu
4. 79 - letnia babcia jechała swoim Porsche aż 236 km/h. Policja wlepiła jej gigantyczną karę
5. Tragedia, 5 dzieci zginęło w jednej sekundzie. Na drodze za granicą rozegrał się dramat
6. Nowy rekordzista wśród elektryków? Mercedes EQS i jego bajeczny zasięg

Następny artykuł