Zatrzymanie pojazdu
Źródło: Policja

Kierowco, musisz bardzo uważać. Nie tylko policja będzie mogła zabrać Ci prawo jazdy

Piotr DutkaPiotr Dutka
22 Lipca 2020

Prawo jazdy dla wielu osób jest najważniejszym dokumentem, którego utrata może spowodować wiele problemów. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że nie tylko policjanci mogą zatrzymać ten dokument. Są pewne sytuacje, gdy możesz stracić swoje uprawnienia, będąc zatrzymanym przez inną jednostkę.

Prawo jazdy dla wielu osób jest najważniejszym dokumentem. Kierowco, uważaj, bo nie tylko policja może odebrać Ci ten ważny dokument.

Niewiele osób wie, ale nie tylko policja jest uprawniona do odbierania kierowcom ich uprawnień. W określonych sytuacjach podobne uprawnienia przejmuje inna jednostka. Mowa o Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).

Funkcjonariusze ITD zajmują się w głównej mierze, obsługą systemu fotoradarów. Posiadają również uprawnienia do badania kierowców pod kątem prowadzenia pod wpływem alkoholu bądź też narkotyków. Mogą również zatrzymywać pojazdy do kontroli.

Prawo jazdy możesz stracić dzięki interwencji Inspektorów Transportu Drogowego. Nie tylko policja ma do tego prawo.

ITD aktualnie pełni na polskich drogach funkcję drugiej policji. Często jest ona bagatelizowana przez polskich kierowców, w głównej mierze dlatego, że ta jednostka zajmuje się innymi zadaniami. Tak naprawdę, Inspektorzy mają naprawdę duże uprawnienia wobec kierowców, w praktyce zbliżone do uprawnień drogówki. Oznacza to, że kierowca łamiący przepisy, może stracić swoje prawo jazdy podobnie jak w przypadku kontroli drogowej wykonywanej przez zwykłego policjanta.

Na drodze uprawnienia Inspektora Transportu Drogowego są bardzo liczne. Funkcjonariusz może w każdej chwili wystąpić do Starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy na badania lekarskie albo na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Wideo - Niesamowity wypadek. Rodzinny minivan nagle wystrzelił w powietrze na jednej z ulicWideo - Niesamowity wypadek. Rodzinny minivan nagle wystrzelił w powietrze na jednej z ulicCzytaj dalej

Warto jednak zaznaczyć, że priorytetowym zadaniem Inspektora Transportu Drogowego jest kontrola kierowców wykonujących transport drogowy. Mowa o kierowcach ciężarówek i autobusów. Do tych zadań, są oni przysposobieni znacznie lepiej niż policja.

Inspektorzy mogą korzystać z alkomatów oraz narkotestów. Warto wspomnieć, że mają je na wyposażeniu.

Zobacz także:

1. Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkość

2. Kierowco, nowe przepisy coraz bliżej. Gigantyczne ułatwienia dla właścicieli samochodów

3. Wideo - Nocny rajd, który skończył się dramatycznie. Ta motocyklistka dosłownie oszukała śmierć

4. Tragedia, 5 dzieci zginęło w jednej sekundzie. Na drodze za granicą rozegrał się dramat

5. Wideo - Policjanci przecierają oczy ze zdumienia. Na ruchliwej autostradzie grupka osób grała sobie w siatkówkę

Następny artykuł