Prawo jazdy
Źródło: biznesinfo.pl

Masz bezterminowe prawo jazdy? Ta wiadomość cię ucieszy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
9 Października 2020

Prawo jazdy wydawano bezterminowo do 2013 r. Co jednak, jeśli pragniemy uzyskać nowe uprawnienia? Z takim problemem spotkał się w 2019 r. pewien kierowca.

Od 2013 r. w Polsce nie są wydawane już bezterminowe prawa jazdy. Od tamtej pory wszystkie dokumenty mają ważność maksymalnie 15 lat. Obecne przepisy nie unieważniają jednak uprawnień do kierowania pojazdami, które zostały przyznane bezterminowo.

Prawo jazdy. Czy starosta ma prawo określić ważność bezterminowego dokumentu?

Polska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliPolska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliCzytaj dalej

Zobacz także: Nastolatek w BMW z impetem wbił się w ciężarówkę. Jego mama zginęła w tragicznych okolicznościach

Rzeczpospolita opisuje przypadek kierowcy, który uprawnienia do kierowania pojazdami uzyskał w 2001 r. W 2019 r. mężczyzna zrobił uprawnienia na nową kategorię i złożył wniosek do starosty o wydanie nowego dokumentu (w którym uwzględniona zostanie nowa kategoria). Otrzymał nowe prawo jazdy... ale z terminem ważności do 3 września 2024 r.

Prawo jazdy. Bezterminowy dokument a nowe uprawnienia

Wnioskodawca zażądał wydania nowego prawa jazdy, bez czasowego ograniczenia. Uzasadnił to faktem, że uprawnienia kat. C uzyskał w 2001 r. i były one bezterminowe, a obecny wniosek dotyczył wyłącznie dopisania nowej kategorii do istniejącego dokumentu. Nie był to wniosek o wydania nowego prawa jazdy.

Kierowca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Sąd uwzględnił skargę i przyznał rację kierowcy. Uznał, że zmiany nie mogą dotyczyć posiadanych już uprawnień. Wyrok jest nieprawomocny.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraPrawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraCzytaj dalej

Następny artykuł