Prawo jazdy - nowe przepisy
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już w sobotę wielkie zmiany dla kierowców - długo na nie czekaliśmy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
2 Grudnia 2020

Prawo jazdy już najbliższy weekend będziemy mogli pozostawić w domu. Wchodzą w życie przepisy pakiety deregulacyjnego. Co zmieni się z dla kierowców? Zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy to jedynie jedna z wielu zmian.

Już w piątek (4 grudnia) obowiązywać zacznie większość przepisów tzw.pakietu deregulacyjnego, który dotyczyć będzie kierowców. Pakiet oznaczać będzie, m.in. koniec wożenia ze sobą prawa jazdy. Ułatwień jednak będzie znacznie więcej.

Prawo jazdy - co się zmieni

Od soboty 5 grudnia - posiadacz polskiego prawa jazdy nie będzie musiał okazywać go na żądanie policjanta. Wystarczy, że mamy przy sobie dowód osobisty. W związku z tym znika również mandat w wysokości 50 zł przewidziany do tej pory za brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Polscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaPolscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaCzytaj dalej

Zobacz także: Kobiety spieszyły się do pracy. Pośpiech przypłaciły wizytą w przydrożnym stawie

Prawo jazdy, rejestracja auta- to tylko kilka spośród zmian

Wśród zmian pojawi się również możliwość zarejestrowania pojazdu w starostwie właściwym nie tylko dla miejsca zameldowania, ale i czasowego miejsca zamieszkania. Dzięki temu osoby, które przebywają daleko od miejsca zameldowania, zyskają możliwość załatwienia pozakupowych formalności w miejscowości zamieszkania.

Zniknie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy np. skończy się miejsce na pieczątki. W świetle przepisów wchodzących w życie od 4 grudnia kierowca może wystąpić do urzędu o nowy dokument, ale nie ma już takiego obowiązku - dotychczas było to konieczne i wiązało się dwukrotną wizytą w wydziale komunikacji i wydatkiem w wysokości 71,5 zł.

W przypadku braku miejsca na pieczątkę diagnosta wystawia jedynie zaświadczenie o przeprowadzeniu przeglądu, na którym znajduje się również termin kolejnego badania. Jeśli planujemy sprzedaż auta, to musimy dokument ten zachować - przepisy wymagają przekazania go kolejnemu właścicielowi.

Pojawił się też zapis zabraniający stosowania pomniejszonych tablic rejestracyjnych w samochodach, które nie posiadają "zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przystosowanego do montażu tablicy rejestracyjnej".

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Przejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecPrzejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecCzytaj dalej

Następny artykuł