ZDrogi.pl
Photo by Daniele Levis Pelusi on Unsplash

Photo by Daniele Levis Pelusi on Unsplash

Posłowie chcą, żeby jazda po „trawce" była legalna. Czy to dobry pomysł?

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

W sejmie pojawił się projekt poselski, w ramach którego dozwolone byłoby posiadanie marihuany na własny użytek, oraz prowadzenie pojazdów po jej zażyciu. Oczywiście, tak jak w przypadku alkoholu, stan upojenia może być różny, dlatego przygotowano również widełki obejmujące „trzeźwość”, stan po użyciu i stan upojenia.

Projekt przygotowała, a jakże, lewica i został on przedstawiony 20 kwietnia 2021 roku (420, hehe). Posłowie debatowali nad tym, czy posiadanie niewielkich ilości marihuany w celach rekreacyjnych powinno być legalne. Na forum poruszono również kwestię marihuany medycznej oraz prowadzenia pojazdów pod wpływem „trawki".

Jak zwykle w takich przypadkach, niewiele to zmieniło i nie obwieszczono światu, że Polska staje się drugą Holandią (wróć - Niderlandami). Na szczęście na stronach rządowych można zapoznać się z treścią projektu.

W ramach proponowanych zmian czytamy, że „Kto posiada więcej niż 5 gramów, ale mniej niż 10 gramów łącznie żywicy konopi lub ziela konopi innych niż włókniste na własny użytek konsumpcyjny podlega karze grzywny w wysokości od 500 do 2000 zł” - czyli dopuszczalną ilością, którą można by przy sobie mieć, byłoby 5 gramów.

Dalej czytamy, że legalne miałoby być również hodowanie marihuany na własny użytek w „ilości maksymalnie 4 roślin na jedno gospodarstwo domowe". Lewica argumentuje, że „Obecnie obowiązujące przepisy prawne, penalizujące posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku, są nieskuteczne, nieadekwatne, a ich skutki, m.in. - łamanie życia ludziom za posiadanie tzw. jointa, zbyt restrykcyjne".

Partia uzasadnia, że w innych krajach już dawno marihuana została zalegalizowana, a sam narkotyk ma działanie mniej uzależniające od np. alkoholu. Nie zabrakło również tradycyjnego argumentu, że to właśnie alkohol ma największy związek z przemocą domową, a jego przedawkowanie może być śmiertelne. Jak czytamy dalej w projekcie - "(nie stwierdzono przedawkowania marihuany)”

CGTN

Dramat podczas wyprzedzania. Ciężarówka z ładunkiem zgniotła SUV-a jak puszkę - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Z legalizacją marihuany wiązałaby się konieczność określenia, kiedy jesteśmy „po użyciu”, a kiedy „upojeni".

Posłowie proponują zatem wprowadzenie podziału na stan po użyciu, gdy stężenie THC (tetrahydrokannabinolu) we krwi wynosiłoby od 2 do 5 ng/ml, oraz na stan upojenia, gdy stężenie przekroczyłoby 5 ng/ml.

Innymi słowy, prowadzenie pojazdu przy stężeniu do 2 ng/ml byłoby legalne i nie wiązałoby się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jak podaje Autoblog, gdyby Polska faktycznie zalegalizowała marihuanę i wprowadziła takie ograniczenia, to byłaby jednym z najłagodniejszych ustawodawców. Belgia, Dania, Norwegia, Niemcy, Grecja ustanowiły dopuszczalny limit na 1 ng/ml. Holandia dopuszcza 3 i 5, a maksymalnie dwa dopuszcza Irlandia.

Pozwoliłem sobie poszukać wyników badań, które opisują wpływ marihuany na możliwość prowadzenia pojazdów. Znalazłem pracę pod tytułem „THE EFFECT OF CANNABIS COMPARED WITH ALCOHOL ON DRIVING” (w wolnym tłumaczeniu „wpływ cannabis na prowadzenie pojazdu w porównaniu do alkoholu"), której autorami są doktor medycyny R. Andrew Sewell, we współpracy z psychologami Jamesem Poling i Mehmetem Sofuoglu, z którą zapoznać się można na stronie Amerykańskiej Narodowej Biblioteki Medycznej.

W podsumowaniu pracy czytamy, że testy laboratoryjne i badania dotyczące prowadzenia pojazdów pokazują, że konopie indyjskie mogą ostro upośledzać niektóre umiejętności związane z prowadzeniem pojazdu. Stopień upośledzenia zależny jest od dawki, a skutki między poszczególnymi osobami różnią się znacznie bardziej niż w przypadku alkoholu. Wszystko wynika z różnej tolerancji, różnic w technikach palenia i różnym stopniu wchłaniania THC.

Wykres zależności pomiędzy stężeniem THC a prawdopodobieństwem wypadku

Wykres zależności pomiędzy stężeniem THC a prawdopodobieństwem wypadku. Źródło: "THE EFFECT OF CANNABIS COMPARED WITH ALCOHOL ON DRIVING" R. Andrew Sewell, MD,corresponding author James Poling, PhD, and Mehmet Sofuoglu, MD, PhD

Badania w symulatorze jazdy pokazują, że szkodliwe skutki różnią się w zależności od dawki i są bardziej wyraźne w przypadku wysoce automatycznych funkcji jazdy, ale mniej dotyczy to bardziej złożonych zadań, które wymagają świadomej kontroli, co jest odwrotnym schematem niż w przypadku alkoholu (czyli po „trawce” możemy zapomnieć wbić wyższy bieg, ale będziemy skupieniu na drodze... w przypadku alkoholu odwrotnie).

Badania wskazują również, że palacze marihuany mają tendencję do skutecznego kompensowania swoich upośledzeń, stosując różnorodne strategie behawioralne, takie jak wolniejsza jazda, rzadsze wyprzedzanie, i pozostawiając więcej przestrzeni między sobą a samochodami przed nimi. Niewielkie stężenie może więc wpłynąć nawet na zmniejszenie prawdopodobieństwa doprowadzenia do wypadku.

Źródło: zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.plPodobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >