Polski samochód elektryczny - Izera
Źródło: GDDKiA

Już wiadomo, gdzie będzie produkowany polski samochód elektryczny

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
11 Grudnia 2020

Polski samochód elektryczny opracowywany przez spółkę ElectroMobility Poland w najbliższych latach ma trafić do produkcji. Podjęto już decyzję o miejscu produkcji. Jesteśmy krok bliżej zrealizowania "marzenia" o powrocie polskiej motoryzacji? Na razie znacznie więcej jest niewiadomych dotyczących projektu.

Polski samochód elektryczny coraz bliżej. W 2020 roku poznaliśmy nazwę i wygląd dwóch prototypów nadchodzących modeli - SUV-a i hatchbacka. Spółka ElectroMobility Poland ma dla nas kolejne wieści. Zdradzono lokalizację fabryki, w której będą powstawać auta marki Izera.

Ciężko powiedzieć, aby projekt spółki ElectromobilityPoland miał wkrótce trafić do produkcji. Na razie jest znacznie więcej niewiadomych niż konkretnych informacji. Już niebawem inwestorzy odpowiedzialni za przedsięwzięcie ujawnią, gdzie znajdzie się fabryka Izery.

Zobacz także: Wpadka tłumaczy w TVP. Pomnożyli zera

Polski samochód elektryczny. Wciąż niewiele wiemy

Nie wiadomo, na jakiej platformie będzie bazował polski samochód elektryczny - podobno w tej sprawie prowadzone są negocjacje z dwiema „uznanymi” firmami - również niewiadomą pozostają podzespoły, które mają trafić do elektrycznych aut. Ze słów przedstawicieli ElectromobiltyPoland wynika, że rozmowy w tych sprawach nadal trwają.

Jest pierwszy sukces negocjacji - 15 grudnia 2020 na konferencji online mamy poznać szczegóły dotyczące lokalizacji pierwszej fabryki aut marki Izera.

Zobacz także: Rozmawiali z wicepremierem o pieniądzach dla Polaków. Rozczarowanie

Część oficjalna wydarzenia rozpocznie się o godzinie 11 i będzie transmitowana na żywo na facebookowym profilu Izery. Liczymy również na konferencję prasową, w której poznamy kolejne szczegóły przedsięwzięcia. Następnie czeka nas debata z udziałem prezesa ElectroMobility Poland Piotra Zaremby, prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr. Janusza Michałka, Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, Rafała Sali, dyrektora ds. techniki Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal oraz Michała Baranowskiego, eksperta ds. elektromobilności.

Polska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliPolska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliCzytaj dalej

Zobacz także: Nastolatek w BMW z impetem wbił się w ciężarówkę. Jego mama zginęła w tragicznych okolicznościach

Polski samochód elektryczny Izera - Co wiemy o projekcie?

- Wiemy, jak MOGĄ wyglądać pierwsze modele marki. 28 lipca zaprezentowano koncepty samochodów - wersje produkcyjne nie powinny (ale mogą) się znacznie od nich różnić. Ostateczny wygląd aut będzie musiał być dopasowany do platformy dostarczonej przez kontrahenta. Kto ją dostarczy? Wciąż nie wiadomo...
- Znamy nazwę i logo
- Znamy teoretyczne założenia techniczne. Zasięg około 400 km, przyśpieszenie 0-100 poniżej 8 sekund. Napęd na przód lub cztery koła oraz dwie pojemności akumulatorów do wyboru.
- Auto ma być tanie, choć wyglądać ma prestiżowo. (główną konkurencją będzie zatem Passat B5 - również tani, ale prestiżowy)
- Samochodów nie będzie można kupić. Będą one dostępne w systemie ratalnym. W kwocie raty ma być ujęty również koszt ładowania.
- Nowa marka dostępna będzie online. Nie planowane jest budowanie sieci dilerskiej. Jeśli salony powstaną, będą nieliczne.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraPrawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraCzytaj dalej

Następny artykuł