Policja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowej
Źródło: Polska Policja

Ogromna akcja stołecznej policji. Mnóstwo skradzionych aut i części ciągnęły się aż po horyzont

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
6 Sierpnia 2020

Policja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowej. W śledztwie brało udział blisko 300 funkcjonariuszy: 190 „kryminalnych”, 21 biegłych i specjalistów, a także 4 oddziały Straży Granicznej, 4 biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego oraz 27 inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Podczas wspólnej, pięciodniowej akcji policjanci stołecznej policji, biegli, kryminalni oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie skontrolowali ponad 70 podejrzanych adresów.
Wskutek akcji funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 27 skradzionych pojazdów i tysiące części. Auta oraz podzespoły pochodziły z całej Polski, a nawet Europy.

Policja - Funkcjonariusze, poza skradzionym mieniem znaleźli także kilka kilogramów narkotyków.

Już od dłuższego czasu policjanci z Wydziału do walki z przestępczością samochodową KSP otrzymywali informacje, że kradzione na terenie Warszawy samochody mają trafiać w ręce 42-letniego mieszkańca powiatu wołomińskiego lub osób z nim współpracujących

Dziwne oznaczenia na radiowozach - Co oznaczają? Bardzo ważneDziwne oznaczenia na radiowozach - Co oznaczają? Bardzo ważneCzytaj dalej


Decyzją Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga na podstawie zgromadzonych informacji zostało wszczęte dochodzenie i wystawiono nakazy przeszukań.

Policja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowejPolicja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowej
Polska Policja

W ramach prowadzonych działań ponad 300 policjantów skontrolowało posesje na terenie powiatów: wyszkowskiego, węgrowskiego, żyrardowskiego i garwolińskiego.
Funkcjonariusze podejrzewali, że to właśnie tam najprawdopodobniej przechowywane są kradzione pojazdy oraz części samochodowe.

W śledztwie brało udział blisko 300 funkcjonariuszy: 190 „kryminalnych”, 21 biegłych i specjalistów, a także 4 oddziały Straży Granicznej, 4 biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego oraz 27 inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Działania wspierało 44 umundurowanych funkcjonariuszy z OPP w Warszawie, którzy zabezpieczali miejsca, gdzie prowadzono czynności procesowe oraz umożliwiali szybkie przemieszczanie się biegłych pomiędzy kontrolowanymi adresami.

Policja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowejPolicja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowej
Polska Policja

W efekcie działań na wołomińskiej posesji należącej do „podejrzanego” 42-latka mundurowi ujawnili ponad 1100 części samochodowych, z których większość posiadała już usunięte oznaczenia pozwalające na identyfikacje.


Odzyskane elementy pochodziły z samochodów japońskich, które zostały skradzione na terenie Polski, Austrii i Niemiec. Wartość odnalezionych w Wołominie podzespołów została oszacowana na ponad 3,5 mln złotych.

Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienieMandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienieCzytaj dalej

Na terenie innej posesji, również w powiecie wołomińskim, policjanci ujawnili skradziony kilka dni wcześniej motocykl marki Honda. Sprawdzono również legalność pochodzenia znajdujących się tam samochodów: Toyoty RAV4, Lexusa RX, Toyoty Yaris oraz dwóch Toyot Prius. W każdym z pojazdów biegli wątpili w oryginalność numerów identyfikacyjnych. Wartość pojazdów z wynosiła ponad 400 tys. złotych.

Policja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowejPolicja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowej
Polska Policja

Zatrzymanemu 31 lipca br. 42-latkowi prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga przedstawił 36-zarzutów paserstwa i zastosował wobec niego policyjny dozór oraz zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. złotych.

W trakcie akcji znaleziono również 3 kampery oraz łódź motorową, które okazały się pochodzić ze Szwecji i Austrii - oczywiście dotarły do Polski z nielegalnych źródeł.

Stołeczni funkcjonariusze na terenie Legionowa zlikwidowali również trzy „dziuple”, w których czekały skradzione: BMW 520, Renault Master, Volvo XC90, Renault Talisman, Volkswagen Caravelle, a także ciągnik Renault oraz naczepę z chłodnią.

Zatrzymano 2 osoby, które usłyszały zarzuty paserstwa dwóch skradzionych samochodów.

Na posesji w okolicach Piaseczna zabezpieczono BMW 750 ze zmienionymi oznaczeniami identyfikacyjnym. W tym samym rejonie ujawniono też części samochodowe pochodzące z pojazdów skradzionych w Polsce oraz Niemczech i Wielkiej Brytanii.

W piaseczyńskim również w ręce stołecznych funkcjonariuszy wpadł 44-letni mężczyzna podejrzany o paserstwo samochodów marki Mercedes i Volvo XC90 oraz lawety.
Ponadto zabezpieczono 40 części różnego rodzaju, które zostaną poddane specjalistycznym badaniom.

Policja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowejPolicja zorganizowała ogromną akcję przeciwko przestępczości samochodowej
Polska Policja

Kolejną zatrzymaną osobą w ramach szeroko zakrojonej akcji został 37-letni mężczyzna.

W bagażniku jego BMW policjanci znaleźli ponad 3 kilogramy narkotyków i substancji psychotropowych (m.in., marihuana, amfetamina, metaamfetamina, mefedron oraz inne).
Mężczyzna, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Policja w Sulejówku zlokalizowała części ze skradzionego jakiś czas wcześniej Audi.

Jakby tego było mało w 13 miejscach, z 70 skontrolowanych adresów, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie stwierdzili naruszenia dotyczące postępowania z zebranymi lub wytworzonymi odpadami, w tym zanieczyszczenie gruntu substancjami ropo chodnymi.

W wyniku wspólnych działań inspektorzy ochrony środowiska ujawnili nieprawidłowości w magazynowaniu niebezpiecznych substancji w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz nielegalne przetwarzanie termiczne odpadów.

Zobacz także:

1. Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienie
2. Wideo - Śmiertelnie groźny incydent. Żywioł zniszczył samochód w rekordowym tempie
3. Utrata prawa jazdy za... regulację wycieraczek. Nadchodzi rewolucja w przepisach?
4. Przerażający wypadek. Osobowy Volkswagen dosłownie wbił się w ciężarówkę. Zginęła młoda kobieta
5. Prawdziwy dramat - Ucierpiał transport życiodajnego płynu
6. Wideo - Łamał przepisy walcząc o życie. Wszystkiemu winna osa

Następny artykuł