Policyjna Kontrola
Źródło: Policja

Czy możemy nagrywać kontrolę policyjną? Odpowiedź nie jest taka prosta

Piotr DutkaPiotr Dutka
31 Lipca 2020

Sprawa nagrywania kontroli policyjnej nie jest taka prosta, jak się nam wydaje. Nasze prawo jednoznacznie nie wskazuje, że jest to dozwolone działanie, ale również tego nie zabrania. Jeszcze więcej pytań wywołuje kwestia publikacji takiego nagrania w internecie.

Policyjna kontrola. Czy nagrywanie funkcjonariusza policji jest legalne?

Żyjemy w czasach powszechnej dostępności smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Z racji tego, co raz więcej policyjnych kontroli jest rejestrowana przez kierowców. Pewien ułamek trafia do internetu, często rozbudzając żywą dyskusję wśród internautów. Jednak czy takie działania są w pełni legalne? W jaki sposób możemy wykorzystywać takie pliki?

W świetle prawa nie ma jasnych ani klarownych zakazów odnośnie do fotografowania funkcjonariusza na służbie. Jednoznaczną odpowiedź możemy otrzymać, gdy zagłębimy się w liczne orzeczenia sądów. Policja również wyjaśnia ten temat. Każdego umundurowanego policjanta, strażnika miejskiego, inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, czy Służby Celno-Skarbowej można fotografować bądź filmować.

Osoba, która jest kontrolowana, może bez żadnych przeszkód nagrywać przeprowadzaną kontrolę. Dla zasady lepiej poinformować funkcjonariusza o fakcie nagrywania. Nagrywanie nie może jednak utrudniać kontroli.

Wideo - Dramatyczny wypadek. Rekordowo pijany kierowca dosłownie zmiótł z powierzchni betonowy płotWideo - Dramatyczny wypadek. Rekordowo pijany kierowca dosłownie zmiótł z powierzchni betonowy płotCzytaj dalej

Warto podkreślić, że funkcjonariusz nie ma prawa zabrać nam telefonu i wykasować nagrania. Policjanci często powołują się na podejrzenie, że dany telefon pochodzi z przestępstwa.

Policyjna kontrola. Czy nagranie z funkcjonariuszem przeprowadzającym kontrole może zostać opublikowane?

Kontrolę przeprowadzaną przez policję możemy nagrywać w celach dowodowych. Jednak publikowanie jej w internecie może przysporzyć nam problemów. Na upowszechnianie swojego wizerunku, funkcjonariusz może się nie zgodzić. Problemów można sobie zaoszczędzić, zamazując twarz policjanta i ewentualnie zmieniając jego głos, tak by nie można go było rozpoznać.

Zobacz także:

1. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?

2. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle

3. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto

4. Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste

5. Leciwy maluch „wpadł” w ręce policji. Starszy Pan musiał się gorzko tłumaczyć

Następny artykuł