Policja zabrała rekordowo dużo praw jazdy
Źródło: Policja

Policja się nie patyczkuje. Wakacyjny rekord zatrzymanych uprawnień. Jeszcze więcej kierowców straci swoje prawo jazdy

Piotr DutkaPiotr Dutka
3 Sierpnia 2020

Okres wakacyjny jest rekordowy pod kilkoma względami. W głównej mierze chodzi o zatrzymane prawa jazdy. Przez pierwszy miesiąc wakacji polska policja zatrzymała kilka tysięcy praw jazdy. Prognozy nie napawają optymizmem. W lipcu zanotowano około 10-procentowy wzrost.

Policja walczy z piratami drogowymi. Statystyki nie napawają optymizmem. Wielu kierowców straciło i straci swoje prawa jazdy.

Dane statystyczne przekazane przez Komendę Główną Policji informują, że w lipcu na polskich drogach doszło do prawie 2,8 tysiąca wypadków. To o prawie 500 mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. 220 zakończyło się śmiertelnie. Zginęło 34 pieszych, 39 motocyklistów, 10 motorowerzystów oraz 33 rowerzystów.

Według informacji podanych przez komisarza Roberta Opasa w lipcu, policja zatrzymała też mniejszą liczbę pijanych kierowców. Mowa o 10 179 nietrzeźwych kierujących. To o 185 przypadków mniej niż rok temu.

Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąWideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąCzytaj dalej

Zwiększyła się za to liczba zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. "W lipcu zatrzymanych zostało prawie 6 tys. praw jazdy, co daje wzrost o około 10 proc. w stosunku do 2019 roku" - przekazał Robert Opas.

Komisarz podkreślił również że bardzo ważne jest zapobieganie takim zdarzeniom. Poza edukacją kierujących oraz próbą zmiany ich mentalności innym sposobem, bardziej drastycznym dla kierowców są zmożone kontrole grupy SPEED.

Najważniejszy jest człowiek-kierowca, jego świadomość i odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych uczestników ruchu" - tłumaczył komisarz Rober Opas.

Zobacz także:

1. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje

2. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?

3. Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste

4. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle

5. Mandat za korzystanie z wideorejestratora. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet więzienie

Następny artykuł