policja
Źródło: policja.pl

Żandarmeria wojskowa jak policja? Jakie uprawnienia będzie mieć wobec kierowców?

Piotr DutkaPiotr Dutka
28 Października 2020

Policja jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa obywateli oraz ich ewentualną kontrolę, szczególnie w kwestii przestrzegania prawa. W sytuacji pandemicznej specjalne uprawnienia otrzymała żandarmeria wojskowa. Jakie uprawnienia będzie mieć wobec polskich kierowców?

Żandarmeria wojskowa jak policja? Kierowco musisz być przygotowany na nową rzeczywistość. Jakie uprawnienia będzie mieć ona wobec kierowców.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, od 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą wsparcia policji. Zakres ich działań będzie obejmować ochronę bezpieczeństwa publicznego, a także porządku publicznego.

Co w związku z tym oznacza to dla polskich kierowców? Żandarmeria ma pewne prawa wobec cywili, jednak jest kilka odstępstw o którym warto pamiętać.

Dzisiaj grzeje:

1. Rozpędzony czołg z impetem wjechał w osobową Skodę. Niezwykły wypadek - Wideo

2. Internauta zapytał córkę Kaczyńskiej o protesty ws. aborcji. Odpowiedź zwaliła wielu z nóg

3. Samochód TVP wjechał pod prąd i taranował protestujących

Nie od dziś wiadomo, że żandarmeria wojskowa ma pewne uprawnienia w głównej mierze wobec żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, żołnierzy niebędących w czynnej służbie wojskowej w czasie noszenia przez nich mundurów czy pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych. Jest jednak kilka wyjątków.

Od 28 października 2020 roku, żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mieć uprawnienia policjantów i będą mogli interweniować wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii. Będą mogli sprawdzać również ludzi objętych kwarantanną.

Kierowca ciężarówki zasłabł w trakcie jazdy. Na drodze rozegrał się wielki dramat - WideoKierowca ciężarówki zasłabł w trakcie jazdy. Na drodze rozegrał się wielki dramat - WideoCzytaj dalej

Kierowcy również muszą się mieć na baczności. Nie powinni oni lekceważyć obecności żandarmerii wojskowej na publicznej drodze. Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 lutego 2004 r. jasno wyraźnie mówi o pewnej ważnej rzeczy. Żandarmi w ramach tego przepisu mogli kontrolować jedynie pojazdu Polskich Sił Zbrojnych.

Żandarm nie może samodzielnie przeprowadzić kontroli drogowej zwykłego cywila. Sytuacja zmienia się gdy wraz z policjantem tworzy on patrol mieszany. Choć nie musimy legitymować się na żądanie żołnierza, to mamy ten obowiązek, gdy dołączy do niego policjant.

Drift czołgiem zakończył się dramatycznie. O krok od wielkiej tragedii - WideoDrift czołgiem zakończył się dramatycznie. O krok od wielkiej tragedii - WideoCzytaj dalej

Wiadomo, że resort Obrony Narodowej przygotował specjalny projekt, który jasno i wyraźnie mówi o tym, żeby nadać ŻW uprawnienia, którymi posługują się policjanci.

Oznacza to, że żołnierz ŻW będzie mógł nas nie tylko wylegitymować, ale także sprawdzić trzeźwość, spisać przebieg pojazdu, czy zatrzymać prawo jazdy lub dowód rejestracyjny. Jednak warto podkreślić, że na takie zmiany będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zobacz także:

1.Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

2. Szpital pilnie prosi o pomoc. Zdrowie i życie pacjentów poważnie zagrożone

3. Podjedziesz pod dystrybutor i się porządnie zdziwisz. Wpływ pandemii jest jeszcze większy

4. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku

5. Kompletnie pijany wybrał najgorsze możliwe miejsce do spania

6. Tragiczne wydarzenia w nocy i z samego rana w Polsce. Są ofiary śmiertelne w wypadku

Następny artykuł