Policja sprzedawała dane ofiar wypadków
Źródło: Wojciech Artyniew/East News [ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE]

Niewyobrażalne co policja robiła z ofiarami wypadków. Prokuratura umorzyła postępowanie

Paulina KoziołPaulina Kozioł
26 Stycznia 2021

Policja w Poznaniu miała problemy z czterema funkcjonariuszami. Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ podejrzewała ich o handel danymi osobowymi ofiar wypadków. Postępowanie umorzono.

Policja nie miała kontroli nad tym procederem. Funkcjonariusze mieli sprzedawać dane ofiar wypadków

Policja w Poznaniu zmagała się z kilkoma funkcjonariuszami w swoich szeregach, którzy byli podejrzewani o sprzedaż danych osobowych ofiar wypadków. Informacje miały trafiać do firm ubezpieczeniowych.

- Chodzi o to, że przez 888 dni policjanci z jednego z wydziałów KWP w Poznaniu przekazywali dane ofiar wypadków firmom ubezpieczeniowym. Dane te "wypływały" z pokoju, w którym pracowało czterech policjantów - mówił dla PAP prokuratur Arkadiusz Szulc.

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie trzech policjantów z Poznania. Powodem był brak danych wystarczających, aby udowodnić funkcjonariuszom przestępstwo.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Jak zaznacza Szulc prokuratura do weryfikacji wyjaśnień policjantów, miesiącami analizowała dane z serwerów. Sprawdzano kto i kiedy uzyskiwał dostęp do danych osobowych ofiar. Informacje zestawiono z czasem pracy funkcjonariuszy.

- W toku postępowania jeden z nich przyznał się, że to on udostępniał dane. Weryfikacja jego zeznań w znacznym stopniu to potwierdziła, pozostali policjanci jeśli to robili, to sporadycznie - kontynuował Szulc.

Oznacza to, że postępowanie zostało umorzone jedynie w sprawie trzech policjantów. Funkcjonariusz, który się przyznał, trafił tymczasowo do aresztu.

Policja nie mogła się spodziewać, że akurat ten funkcjonariusz będzie sprawiał kłopoty

Aresztowany funkcjonariusz miał być cenionym fachowcem, który wielokrotnie otrzymywał nagrody za swoją służbę. W toku postępowania zatrzymano szefa jednego z komisariatów.

- Wobec obu areszt już jest uchylony, osoby te wpłaciły poręczenia majątkowe, jedna bardzo znaczne, bo wysokości 100 tys. zł - zauważył prokurator w rozmowie z PAP.

Do procederu miało dochodzić w latach 2012-2019. Choć umorzono postępowanie w sprawie wcześniej wspomnianych trzech funkcjonariuszy, przygotowywany jest nowy akt oskarżenia.

Zarzuty mają objąć policjantów i byłych policjantów. Jak podaje portal Interia, osoby objęte postępowanie obecnie zapoznają się z aktami sprawy.

Źródło: Interia

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł