Pogoda dla kierowców
Źródło: freepic

Koszmarne warunki na polskich drogach. Wyjeżdżając w podróż musisz bardzo uważać

Piotr DutkaPiotr Dutka
8 Lutego 2021

Pogoda nie rozpieszcza zmotoryzowanych. Intensywne opady śniegu skutecznie sparaliżowały przemieszczanie się. GDDKiA opublikowała specjalny komunikat dotyczący warunków atmosferycznych, które panują na trasach oraz stanie dróg. Policja apeluje do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ sytuacja nie jest ciekawa.

Pogoda w całym kraju sprawia mnóstwo problemów służbom oraz kierowcom. Uważaj może być zdecydowanie gorzej.

W poniedziałkowy poranek, GDDKiA wydała specjalny komunikat, który miał uspokoić polskich kierowców. "Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci pracuje 1128 pojazdów do zimowego utrzymania".

Takie zapewnienia nie wystarczają polskim kierowcom, którzy widzą, jak ciężka jest sytuacja w naszym kraju. Jak podaje Autokult, nawet część autostrady A4 jest zablokowana z powodu gęstych opadów śniegu.

W poniedziałek 8 lutego 2021 strefa okresami silnych opadów śniegu będzie się stopniowo przemieszczać z południa na północ kraju. Miejscami, głównie na wschodzie i w centrum kraju, spadnie do około 15 cm śniegu. Silnym opadom towarzyszyć będzie dość silny i porywisty wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na południu i południowym wschodzie opady śniegu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź - można przeczytać w komunikacie IMiGW.

Warunki na drogach będą bardzo złe. Niemal w całym kraju mroźno: od -12°C na północnym wschodzie do -7°C na południowym zachodzie, jedynie na krańcach południowo-wschodnich i południowych cieplej, miejscami nieco powyżej 0°C. Porywisty wiatr sprawi, że odczuwalna temperatura powietrza będzie jeszcze sporo niższa - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Kopniakiem powstrzymał SUV-a pędzącego na pieszychKopniakiem powstrzymał SUV-a pędzącego na pieszychCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Nie jest tajemnicą, że liczne korki tworzą się na większości dróg krajowych, znajdujących się w południowej części naszego kraju. W trakcie najbliższych dni może spaść nawet 25 centymetrów śniegu. Kierowcą będzie przeszkadzał również porywisty wiatr, który miejscami będzie dochodził do 70 km/h.

Warto dodać, że przed wyjazdem w dłuższą trasę warto zadbać o odpowiedni stan naszego pojazdu. Mowa o należytym odśnieżeniu pojazdu, a także odmrożeniu zamarzniętych szyb, które mogą przysporzyć wielu problemów.

Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność oraz rozwagę. Nie od dziś wiadomo, że złe warunki atmosferyczne mogą powodować niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników dróg. Wymuszają one zachowania szczególnej ostrożności, nie tylko od zmotoryzowanych, ale również i pieszych.

Słaba widoczność oraz padający śnieg, mogą skutecznie utrudnić zauważenie pieszego przez kierowcę. W takich sytuacjach bardzo łatwo o tragedię. Idealnym rozwiązaniem będzie korzystanie z elementów odblaskowych oraz bycie ostrożnym. Nierzadko odpowiednie skupienie może uratować nasze życie.

By uzyskać odpowiednie informacje, w którym miejscu w Polsce jest najgorsza, można się skontaktować z konsultantem GDDKiA pod numerem 19 111.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Policja ostrzega. W tym kraju przejazd na czerwonym świetle może kosztować majątekPolicja ostrzega. W tym kraju przejazd na czerwonym świetle może kosztować majątekCzytaj dalej

Następny artykuł