ZDrogi.pl
Nie zapłacisz podatku za używane auto. Grozi Ci nawet 56. tys kary

Marek BAZAK/East News

Podatek PCC. Kara za niezapłacony podatek wynosi nawet 56 tys. zł

4 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Tuż po zakupie używanego auta, ale tylko w niektórych przypadkach, jesteśmy zobligowani do zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Obowiązek ten nakładany jest w ramach umowy sprzedaży zawieranej przez osoby, które nie zajmują się zawodowo działalnością handlową.

Podatkowi podlegają nie tylko samochodu, ale również inne rzeczy ruchome - jak motocykle, czy pojazdy rolnicze.

Podatek PCC (od czynności cywilnoprawnych) musi zostać zapłacony tuż po zakupie używanego auta . Zignorowanie tego obowiązku może sprowadzić na nas poważne kłopoty - w ostateczności kara może wynieść nawet 56 tys. złotych... a od przyszłego roku będzie jeszcze wyższa.

PCC nie musimy się przejmować, jeśli samochód kupiliśmy w salonie, w komisie lub od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. W takiej sytuacji otrzymujemy fakturę VAT i nie musimy się więcej przejmować. O podatku musimy natomiast pamiętać, jeśli pojazd kupujemy od "osoby fizycznej". W takiej sytuacji zawieramy umowę kupna-sprzedaży - warto też pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach podatek będziemy musieli zapłacić również po zakupie auta w komisie - często zdarza się, że jest on jedynie pośrednikiem, a umowę zawieramy bezpośrednio z poprzednim właścicielem.

Kara za brak zapłacenia PCC wzrośnie w 2022 roku

Z obowiązku opłaty PCC zwolnieni jesteśmy, jeśli wartość auta nie przekracza 1000 zł lub jesteśmy osobą niepełnosprawną.

W innych okolicznościach na zapłacenie podatku mamy 14 dni. Jego wysokość uzależniona jest od wartości auta i stanowi 2 proc. uiszczonej kwoty. Na rynku aut używanych można zatem spotkać się z "obejściem" w postaci zaniżanie ceny na umowie (i dopłacania reszty "pod stołem"), ale również wtedy możemy mieć kłopoty. Urząd skarbowy może dokonać korekty, jeśli zauważy nieprawidłową (zbyt niską lub wysoką) kwotę na umowie.

Fiskus ma 5 lat od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży na odzyskanie swoich roszczeń. Jeśli w tym czasie przyznamy się do błędu (pisząc, tzw. czynny żal), będziemy mogli zapłacić zaległy PCC z odsetkami. W innej sytuacji, jeśli urząd sam się do nas zgłosi, będziemy musieli liczyć się ze znacznie surowszą karą.

Kara za niezapłacenie PCC zależna jest od wysokości płacy minimalnej i wynosi od 1/10 do 20-krotności tej kwoty. W 2021 roku (gdy płaca wynosi 2800 zł) mówimy tu o grzywnach wynoszących od 280 zł do 56 tys. zł. W przyszłym roku kary będą jeszcze wyższe, gdyż płaca minimalna ma wynieść nawet 3 tys. zł.

Jak widać, obowiązek ubezpieczenia "nowego" auta to nie jedyny problem przy zakupie używanego pojazdu.

Mercedes AMG SLS  Rowana Atkinsona/MercedesBlog
Jaguar MK7 Rowana Atkinsona/Pinterest
McLaren F1 Rowana Atkinsona/Car Magazine
BMW 328 Rowana Atkinsona/Flickr

Motoryzacyjne ciekawostki, czyli najciekawsze auta Jasia Fasoli - Galeria

Rowan Atkinson, czyli serialowy Mr. Bean lub, po naszemu Jaś Fasola, jest wielkim fanem motoryzacji. Nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, jak poważną kolekcją dysponuje powszechnie lubiany aktor.

Zobacz galerię >

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >