Lexus UX 300e
Źródło: Photo by Lexus

Pierwszy na świecie wytatuowany samochód- zobacz

Piotr DutkaPiotr Dutka
19 Marca 2020

Tatuowanie samochodu brzmi nieco abstrakcyjnie, wręcz niepoważnie. Mało jest osób jak i koncernów, które zdecydowałyby się na taki krok. A jednak jest jedna marka motoryzacyjna, która zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Lexus jako pierwszy wykonał gigantyczny krok w kierunku kompleksowej personalizacji karoserii swoich samochodów

Innowacyjny zabieg wykonano wykorzystując biały model zgrabnego crossovera UX. Główną artystką przeprowadzająca całą operację była londyńska tatuażystka Claudia De Sabe. Zwykłą igłę zastąpiło specjalistyczne wiertło Dremel. Konstrukcja, która obejmuje praktycznie cały samochód, zawiera motyw koi, który ma reprezentować „cechy szczęścia i wytrwałości”. Cały projekt został pokryty specjalnym lakierem ochronnym, który ma sprawić, że ten unikatowy model ma wkrótce wyjechać na brytyjskie drogi.

Lexus UX

Według oficjalnych informacji Lexus nie ma w planach sprzedaży specjalnie wytatuowanych samochodów.

Nie jest to zaskakująca wiadomość, jeśli zwrócimy uwagę na szacowane koszty wykonania takiego zabiegu, który miał kosztować niebagatelną sumę 120000 GBP. Jest to cena zdecydowanie wyższa od realnej wartości podstawowego modelu Lexusa UX.

Pomijając temat tatuaży, wkrótce w salonach zadebiutuje pierwszy w pełni elektryczny samochód produkcyjny Lexusa. Mowa oczywiście o zasilanym bateryjnie modelu UX. Od 2018 dostępny jest hybrydowa wersja tego crossovera, jednak nowy wariant UX 300e dołącza do gamy jako kluczowy element strategiczny japońskiej marki.

Samochód jest zbudowany na bazie GA-C, która została wykorzystana w dwóch modelach Toyoty, C-HR oraz w Prius. Platforma obejmuje bowiem ulepszone możliwości hybrydowe. Wersja hybrydowa tego modelu to UX 250h, która jest dostępna zarówno w wersji z napędem na przód jak i cztery koła.

Wnętrze może nie jest tak ekstrawagandzkie jak w UX Concept, jednak wygląda wzorcowo i może zachwycać niejednego zwolennika estetycznych rozwiązań. Podobnie jak sama pozycja za kierownicą, przyciski oraz pozostałe elementy sterujące są ustawione nisko co ma podkreślać sportowy charakter elektrycznego UX.

Pierwsze zamówienia na elektrycznego Lexusa mają zostać zrealizowane na początku przyszłego roku

Model UX 300e będzie wyposażony w silnik elektryczny mogący wygenerować 201 KM oraz pozwalający przejechać 300 km na jednym ładowaniu. Dostępna będzie możliwość ładowania z gniazdka 230 V. Według szacunków uzupełnienie energii zajmie około 7 godzin, natomiast przy ładowaniu szybkim, czas ten redukuje się do 50 minut.

Według producentów auto ma być bardzo dynamiczne. Moment obrotowy ma wynosić 300 Nm i być dostępny już od najniższych obrotów, co wpłynie na możliwość szybkiego przyśpieszania. Sprint do setki ma zajmować 7,5 sekundy a prędkość maksymalna ma wynosić 160 km/h.

Następny artykuł