Złodziej kradnie samochód
Źródło: mfind

Metoda na koronawirus? Nowy sposób na kradzieże samochodów

Piotr DutkaPiotr Dutka
31 Marca 2020

Czas pandemii i masowej izolacji jest okresem rozkwitu działalności złodziei samochodów. Legalne noszenie maseczek ochronnych oraz rękawiczek, skutecznie pomaga przestępcom w nielegalnym procederze. Dzięki rozprzestrzenianiu się COVID-19, kradzieże aut są zdecydowanie łatwiejsze

Epidemia koronawirusa sprzyja złodziejom samochodów

Wraz ze wprowadzeniem w naszym kraju szeregu ograniczeń oraz rozporządzeń mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, wrasta również liczba kradzieży. Mniejsza liczba ludzi na ulicach zwiększa szansę na skuteczną kradzież. Nikła liczba patroli w niektórych miejscach ograniczona do minimum, również ma wpływ na zwiększenie przestępczej działalności. Złodzieje czują się zdecydowanie pewniej, ponieważ są skutecznie zakamuflowani, nie zostawiają dużej ilości śladów oraz nie wzbudzają większych podejrzeń.

Kradzieżom sprzyja akcja Zostań w domu. Mirosław Marianowski, security manager w firmie Gannet Guard System w rozmowie z portalem wgospodarce.pl, powiedział.

Złodziei samochodów najwyraźniej ucieszyła akcja #zostanwdomu związana z epidemią koronawirusa. Z naszych informacji operacyjnych wynika, że w ciągu tylko jednego dnia na terenie Warszawy doszło do kradzieży aż siedmiu aut.

W dobie pandemii ciężko odróżnić złodzieja od zwykłego obywatela

Według ekspertów najlepszym rozwiązaniem, aby się skutecznie bronić, przed tego typu sytuacjami jest wyposażenie swojego samochodu w dodatkowe zabezpieczenia, które skutecznie zniechęcą złodziejaszka do kradzieży. Ewentualnie mogą, również pomóc szybko namierzyć nasz samochód i zwiększyć szansę na jego odzyskanie. Według ekspertów najskuteczniejszym sposobem antykradzieżowym jest radiowy system monitoringu.

Na ten moment minęło zbyt mało czasu, aby policja zebrała oraz udostępniła dokładne statystyki dotyczące kradzieży samochodów. Można jednak przewidywać, że okres największej aktywności związanej z kradzieżą aut pokryje się z czasem pandemii COVID-19. Funkcjonariusze apelują, by w tym okresie zdecydowanie bardziej zainteresować się swoim samochodem oraz miejscem, w którym go parkujemy. W ten sposób utrudnimy zadanie złodziejom, a sobie oszczędzimy niepotrzebnych nerwów i stresu.

Następny artykuł