Spaliny
Źródło: F5

Diesel jest śmiertelnie niebezpieczny? Może powodować groźne choroby. Niepokojące badania naukowców

Piotr DutkaPiotr Dutka
29 Maja 2020

Długotrwała ekspozycja na działanie spalin z oleju napędowego może być szalenie niebezpieczne. Według nowych, kompleksowych badań naukowców, Diesel może powodować groźne choroby. Naukowcy testowali szkodliwość paliwa na jednym z gatunków ryb, których mózg reaguje podobnie do naszego

Diesel śmiertelnie niebezpieczny? Niepokojące badania naukowców

Wielokrotnie powtarzano badania dotyczące wpływu spalin paliwowych na człowieka. Jednak nowe dane przekazane przez naukowców z Uniwersytetu UCLA, wskazują, że spaliny mogą aktywnie wpływać na funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Według przeprowadzonych badań regularnie wystawianie się na działanie spalin Diesla znacząco zwiększa poziom białka alfa-synukleiny w mózgu, co prowadzi do choroby Parkinsona. Warto podkreślić, że badanie wykonano na rybie Danio Pręgowany, ponieważ ich mózgi reagują podobnie do naszych.

Naukowcy nie mogli przeprowadzić dokładnego eksperymentu na ludziach. Jednakże, byli w stanie przetestować wpływ spalin z silników Diesla na komórki ludzkie. Zauważyli podobne wyniki jak u Danio pręgowanego. Kontakt z chemikaliami zawartymi w spalinach utrudniała regenerację nowych białek.

Wideo - Koszmarny wypadek przy 180 km/h. Kobieta straciła panowanie nad swoim motocyklemWideo - Koszmarny wypadek przy 180 km/h. Kobieta straciła panowanie nad swoim motocyklemCzytaj dalej

– Ogólnie rzecz biorąc, ten raport pokazuje wiarygodny mechanizm, dlaczego zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko choroby Parkinsona– powiedział dr Bronstein, który nadzorował całość badań.

Zobacz także:

1. Nietypowa pomoc drogowa. Kandydat na prezydenta pomógł przypadkowej kobiecie wymienić oponę w jej BMW

2. Audi zwolniło kierowcę, bo oszukiwał na symulatorze. Wpadł bo był zbyt dobry

3. Groźny wypadek samochodowy piłkarza reprezentacji Polski. Rozbił luksusowe Lamborghini

Następny artykuł