Przejście dla pieszych
Źródło: Motofakty

Używanie smartfona na pasach będzie karalne? Rząd już pracuje nad zaostrzeniem przepisów

Piotr DutkaPiotr Dutka
29 Kwietnia 2020

Korzystanie z telefonu, a co za tym idzie chwilowa utrata uwagi, szczególnie na przejściu na dla pieszych może skończyć się tragicznie. Polski rząd już pracuje nad potrzebnymi zmianami, które mają skutecznie zminimalizować niebezpieczne sytuacje z pieszymi w roli głównej


Kary za korzystanie ze smartfonów na pasach? Polski rząd już pracuje nad zmianą przepisów

Już wkrótce na ulicach polskich miast, widok osoby korzystającej z telefonu podczas przechodzenia przez pasy może być bardzo rzadki. Według informacji przekazanych przez Rzeczpospolitą piesi mają otrzymać nowe prawa. W życie mają wejść również i nowe obowiązki. Czy w imię zmodyfikowanych przepisów, korzystanie z telefonu na pasach będzie karalne?

Rzeczpospolita informuje, że padła propozycja nowego przepisu, który miałby się znajdować w artykule 14 Prawa o ruchu drogowym. Miałby on zakazywać korzystania z telefonu bądź innego urządzenia mobilnego podczas przekraczania przejścia dla pieszych, bądź jezdni. Nowe rozporządzenie w głównej mierze ma zabraniać korzystania z urządzeń elektronicznych: „z telefonów i innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję (zwłaszcza wzrokową)”.

Rygorystyczne zmiany dotyczące zakazu korzystania ze smartfonów zostały jednak odrzucone przez Ministerstwo Infrastruktury. Swoją decyzję argumentują faktem, że podobne przepisy już istnieją.

ZDJĘCIA - Sąsiedzi zdemolowali auto pielęgniarki - nie uwierzycie dlaczegoZDJĘCIA - Sąsiedzi zdemolowali auto pielęgniarki - nie uwierzycie dlaczegoCzytaj dalej

Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego pokazują, że jedynie 5 procent pieszych pokonuje przejście dla pieszych, korzystając w tym czasie ze swojego smartfona.

Zobacz także:

1. Kierowców na drogach jest mniej,ale znacznie częściej łamią przepisy

2. Dramatyczny wypadek. Kierowca Mustanga wjechał w wózek z bliźniętami na przejściu dla pieszych

3. Naukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusa

Następny artykuł