Kontrola
Źródło: Wiadomości

Czy kontrola policji może być nagrywana. Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Piotr DutkaPiotr Dutka
26 Kwietnia 2020

Sprawa nagrywania kontroli policyjnej nie jest taka prosta, jak się wydaje. Nasze prawo jednoznacznie nie wskazuje, że jest to dozwolone, ale nie nie tego nie zabrania. Jeszcze więcej pytań wywołuje kwestia publikacji takiego nagrania w internecie

Czy nagrywanie kontroli policyjnej jest legalne?

Żyjemy w czasach powszechnej dostępności smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Z racji tego, co raz więcej policyjnych kontroli jest rejestrowana przez kierowców. Pewien ułamek trafia do internetu, często rozbudzając żywą dyskusję wśród internautów. Jednak czy takie działania są w pełni legalne? W jaki sposób możemy wykorzystywać takie pliki?

W świetle prawa nie ma jasnych ani klarownych zakazów odnośnie do fotografowania funkcjonariusza na służbie. Jednoznaczną odpowiedź możemy otrzymać, gdy zagłębimy się w liczne orzeczenia sądów. Policja również wyjaśnia ten temat. Każdego umundurowanego policjanta, strażnika miejskiego, inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, czy Służby Celno-Skarbowej można fotografować bądź filmować.

Osoba, która jest kontrolowana, może bez żadnych przeszkód nagrywać przeprowadzaną kontrolę. Dla zasady lepiej poinformować funkcjonariusza o fakcie nagrywania. Nagrywanie nie może jednak utrudniać kontroli.

Warto podkreślić, że funkcjonariusz nie ma prawa zabrać nam telefonu i wykasować nagrania. Policjanci często powołują się na podejrzenie, że dany telefon pochodzi z przestępstwa.

Naukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaNaukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaCzytaj dalej

Czy nagranie z funkcjonariuszem przeprowadzającym kontrole może zostać opublikowane?

Kontrolę przeprowadzaną przez policję możemy nagrywać w celach dowodowych. Jednak publikowanie jej w internecie może przysporzyć nam problemów. Na upowszechnianie swojego wizerunku, funkcjonariusz może się nie zgodzić. Problemów można sobie zaoszczędzić, zamazując twarz policjanta i ewentualnie zmieniając jego głos, tak by nie można go było rozpoznać.

Zobacz także:

1. Czy polskie granice zostaną otwarte na początku maja? Jasna deklaracja premiera

2. Czy można wyjechać na Majówkę w dobie koronawirusa? Wyjaśniamy

3. Nietrzeźwy kierowca spowodował tragiczny wypadek, jadąc z dziesięcioletnią córką. Nie żyją dwie osoby

Następny artykuł