Fotoradary Laserowe
Źródło: Auto Dziennik

Kierowcy miejcie się na baczności. ITD ma nową, jeszcze skuteczniejszą zabawkę. Karanie kierowców nigdy nie było tak proste

Piotr DutkaPiotr Dutka
25 Czerwca 2020

Kwestie fotoradarów na naszych drogach od lata wzbudzają wiele kontrowersji i jest to temat, który sporej ilości kierowców dosłownie spędza sen z powiek. Już wkrótce stare zasłużone urządzenia mają zastąpić nowe, precyzyjne zabawki, które mają być prawdziwym koszmarem dla polskich kierowców. Na modernizację sprzętu przeznaczono ponad 113 milionów złotych

Nowy fotoradar zagości na polskich drogach? ITD będzie posiadać laserowy sprzęt do pomiaru prędkości

Według podanych informacji stary, wysłużony sprzęt zostanie zastąpiony przez 247 egzemplarze nowego radaru. Bardzo interesującym urządzeniem, które zostało zgłoszone do przetargu, jest fotoradar wykorzystujący nowoczesną technologie. Chodzi o technologię laserową.

Niepotwierdzone dane wskazują, że mowa o urządzeniu POLISCAN FM1. Żeby zeskanować cały obszar drogi, wystarczy mu jedynie jedna sekunda. Skanowanie wiązką laserową ma być bardzo efektywnym sposobem na walkę z piratami drogowymi. Sprzęt jest bardzo precyzyjny i może złapać nawet dwa pojazdy, które w danej chwili jadą obok siebie.

Zasięg laserowych wiązek wynosi niebagatelne 75 metrów. Sprzęt idealnie wyłapuje moment zrobienia zdjęcia i automatycznie zczytuje numery z tablic rejestracyjnych. Warto podkreślić, że każdy samochód jest poddawany szczegółowej analizie na drodze.

Nowoczesna technologia umożliwi łapanie większej ilości kierowców w danym momencie. Oczywiście będzie to generować większe wpływy z wystawianych mandatów. Wiadomo, że kwestią priorytetową jest oczywiście bezpieczeństwo kierowców.

Wideo - Szokujący napad na stację benzynową. Bandyta okładał kasjera kamieniem po głowieWideo - Szokujący napad na stację benzynową. Bandyta okładał kasjera kamieniem po głowieCzytaj dalej

Istotną kwestią jest również fakt, że w przypadku tych urządzeń można je zamontować m.in. w tunelach czy na łukach drogi. Do tego jest ono w stanie wyłapywać kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

Zobacz także:

1. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

2. Zdjęcia - Roznegliżowana kobieta na środku skrzyżowania w centrum Wrocławia

3. Ważna zmiana ucieszy tysiące kierowców. Już wkrótce w życie wejdzie rewolucyjna ustawa

Następny artykuł