Kontrola Policyjna
Źródło: Infobus

Nowy mandat w oficjalnym taryfikatorze. Uderza mocno w przewoźników

Piotr DutkaPiotr Dutka
23 Maja 2020

Pandemia koronawirusa panująca na całym świecie negatywnie oddziałuje na wiele aspektów codziennego życia. Doprowadziła również do propozycji zmian w taryfikatorze mandatów. Przepis ten był gotowy już kilkanaście lat temu, teraz ma wejść w życie już oficjalnie.

Nowy mandat będzie dotyczyć przewoźników. Wszystko w związku z epidemią Covid-19

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało nowy projekt zmian w taryfikatorze mandatów. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian odnoszący się do wysokości grzywien. Załączony został również przepis dotyczący pasażerów oraz kierowców.

Według tego przepisu nie przestrzeganie przez przewoźnika obowiązku utrzymania w pojeździe właściwego stanu pod względem sanitarnym będzie karane mandatem w wysokości 100 złotych. Przepis dotyczyć będzie osób świadczących usługi przewozu ludzi. Chodzi o kierowców autobusów, kierowców pracujących dla firm przewozowych czy taksówkarzy.

Warto podkreślić, że nowelizacja, która wprowadziła ten zapis do Kodeksu wykroczeń, miała miejsce w 2009 r. Przepis przez 11 lat pozostawał martwy, jednak teraz sytuacja ulegnie zmianie.

Funkcjonariusz policji może zdecydować, czy kara 100 złotych jest adekwatna do skali zaniedbań przewoźnika. Jeżeli uzna, że jest niska, może sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.

Kobieta myła swojego psa na myjni samochodowej. Zwierzę strasznie cierpiałoKobieta myła swojego psa na myjni samochodowej. Zwierzę strasznie cierpiałoCzytaj dalej

Warto podkreślić, że miarę możliwości powinno się zapewnić kierującym pojazdami dostępność żeli lub płynów dezynfekujących. GIS informuje także, by powierzchnie dotykowe, tj. kierownice, klamki, gałki, klawiatury, deski rozdzielcze regularnie wycierać środkiem dezynfekującym lub przecierać wodą z detergentem.

Zobacz także:

1. Słynnej marce samochodów grozi upadek? Dramatyczne informacje z Francji

2. Ojciec kupił synowi super sportowego Mustanga. Trzy dni później doszło do tragedii

3. Nowy Nissan za 4,5 mln złotych. Powstanie tylko 50 sztuk

Następny artykuł