Kontrola Policji
Źródło: zdrogi.pl

Kierowco, przygotuj się na spore wydatki. Mandaty mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Walka z piratami drogowymi nadal trwa

Piotr DutkaPiotr Dutka
20 Lipca 2020

Walka z piratami drogowymi, będącymi plagą polskich dróg to jeden z priorytetów polskiego rządu. W związku z tym taryfikator mandatów ma zostać zaostrzony. Maksymalny mandat, który aktualnie wynosi 500 złotych, może wynieść nawet 5000. Czy drakońskie kary wejdą w życie w naszym kraju?

Drakońskie kary za łamanie przepisów drogowych. Premier Morawiecki planuje skutecznie walczyć z piratami drogowymi

W opinii wielu analityków, ekspertów oraz zwykłych osób, obecny taryfikator mandatów nie spełnia swojej funkcji w 100 procentach. Na ten moment najwyższą karą, którą można otrzymać w naszym kraju to mandat 500 złotych. Porównując tę kwotę do innych państw, na tym tle wypadamy bardzo pozytywnie. Oczywiście patrząc z punktu widzenia kierowców.

Kwota, o której mowa powyżej, została ustalona ponad 16 lat temu i od tamtego czasu nie uległa zmianie. Nowy taryfikator ma skutecznie odstraszyć piratów i być prawdziwym batem na zbyt krewkich kierowców, co rusz łamiących prawo drogowe.

Wideo - Dramatyczny wypadek. 7-latek na rowerze wpadł pod dwa rozpędzone samochodyWideo - Dramatyczny wypadek. 7-latek na rowerze wpadł pod dwa rozpędzone samochodyCzytaj dalej

W ostatnich tygodniach bardzo głośno było o ewentualnych zmianach dotyczących egzekucji oraz kwot mandatów. Premier Mateusz Morawiecki wysłał listy do MSWiA, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Infrastruktury, prosząc w nich o opracowanie nowego taryfikatora. Według premiera ochrona życia oraz bezpieczeństwa obywateli jest głównym celem tego projektu.

Wprowadzenie nowych rozporządzeń skutkowałoby, zwierzeniem maksymalnego mandatu za drogowe przewinienia z 500 do nawet 5000 złotych. Wykroczenia drogowe względem pieszych mają być karane mandatem od 1000 do 1500 złotych.

Wideo - Spektakularny wypadek. Rekordowo pijana kobieta wzbiła się w powietrze swoją Toyotą YarisWideo - Spektakularny wypadek. Rekordowo pijana kobieta wzbiła się w powietrze swoją Toyotą YarisCzytaj dalej

Nowy projekt miałby wprowadzać również likwidacje kursów reedukacyjnych, dzięki którym można skutecznie redukować liczbę punktów karnych. Dodatkowo zwiększenie liczby punktów do 24, ale wydłużenie czasu ich kasacji z półrocznego terminu do nawet 2 lat.

Kiedy należy spodziewać się zaostrzenia przepisów?

Premier nie odpowiada na ten temat wprost. Na antenie Polsat News poinformował, że rozmowy mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Podsumowując, na ten moment nie ma żadnej konkretnej daty, aczkolwiek z przeszłości wiemy, że wpowadzenie takich zmian jest bardzo czasochłonne. Na ten moment wszyscy kierowcy mogą jeszcze spać spokojnie.

Zobacz także:

1. Pani Dominika jest zdruzgotana, niewiarygodne sceny na Śnieżce. Turyści przesadzają?

2. Hitowy transfer reprezentanta Polski na ostatniej prostej. Kluby osiągnęły porozumienie

3. Od 11 lipca wchodzą zmiany dotyczące tablic rejestracyjnych

4. Wjechał autem na warszawską stację metra - Policja nie może go znaleźć

5. Kultowe Ferrari F40 kompletnie zniszczone podczas jazdy próbnej. Pechowy kierowca ma na sumieniu auto warte prawdziwą fortunę

6. Podsłuchano rozmowę pracowników TVP Info. Padły zatrważające słowa, nikt się nie spodziewał

Następny artykuł