Badanie Techniczne
Źródło: Stacja Kontroli Pojazdów Żmigród

Raport CEPiK nie kłamie. Szokująca liczba samochodów, które oblały badania techniczne

Piotr DutkaPiotr Dutka
18 Czerwca 2020

Oficjalne dane CEPiK szokują. Liczba samochodów, które nie zaliczyły okresowych badań pozytywnie, jest po prostu zatrważająca. Według nich najczęstszą przyczyną niedopuszczenia samochodu do ruchu drogowego były usterki elementów eksploatacyjnych, wycieki i niesprawne oświetlenie

Szokujący raport CEPiK. Liczba samochodów, które oblały badania techniczne jest zatrważająca

Na okresowych badaniach technicznych w całym 2019 roku pojawiło się prawie 18 milionów pojazdów. Aż 540 tysięcy przypadków kończyło się negatywnym wynikiem. Liczby są szokujące, jednak przeliczając ten wynik na procenty, można zauważyć, że stanowi to nieco ponad 3 procent samochód poddanych badaniom.

Jest to i tak lepszy wynik niż w niektórych bogatych państwach. Wiadomo, że na drugą próbę stawiło się już niespełna 368 tysięcy pojazdów. Za drugim razem do domu odesłano nieco ponad 2 tysiące aut. Oznacza to, że z polskich dróg usunięto aż 175 niesprawnych pojazdów. Oczywiście czysto teoretycznie.

Zgodnie z rozporządzeniem usterki dzieli się na trzy kategorie: usterki drobne, istotne oraz te zagrażające bezpieczeństwu. Oczywiście diagnosta decyduje, do której jednostki przypasować dany przypadek. Pracownik stacji kontroli pojazdów może uznać za niesprawne auto, które będzie miało choćby jedną usterkę z kategorii „istotne”. Oczywiście właściciel pojazdu ma 14 dni na usunięcie awarii i ponowne stawienie się na stacji diagnostycznej.

Wideo - Nagranie ku przestrodze. Film instruktażowy jak nie należy wyprzedzaćWideo - Nagranie ku przestrodze. Film instruktażowy jak nie należy wyprzedzaćCzytaj dalej

Jeżeli wyrobi się w terminie i zdecyduje się na badanie na tej samej stacji kontroli, zapłaci jedynie za badanie danego elementu/układu (cena od 14 do 36 zł), jeśli zaś przekroczy termin lub pojedzie do innej stacji diagnostycznej, będzie musiał zapłacić pełny koszt badania.

Zobacz także:

1. Wiemy czym na co dzień jeżdżą kandydaci na prezydenta. Zaskakujące modele samochodów

2. Wideo - 20-latka gnała ponad 100 km/h ulicami Elbląga. Chciała zyskać sławę, straciła prawo jazdy

3. Wideo - Tragiczny wypadek. Niecodzienne spotkanie z naczepą TIR-a

Następny artykuł