Kontrola Drogowa
Źródło: Fakt

Jak się zachować podczas kontroli drogowej. Obowiązują nowe reguły

Piotr DutkaPiotr Dutka
19 Kwietnia 2020

Czas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 spowodował, że od kilku dni w naszym kraju obowiązują nowe reguły dotyczące każdego kierowcy. Głównie temat obowiązkowej jazdy w maseczkach jest tym najczęściej poruszanym przez polską opinię publiczną

Jak zachować się podczas policyjnej kontroli? Niezbędne informacje

Wraz z dniem 16 kwietnia, weszły w życie specjalne przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Jeżeli chodzi o obowiązek zakładania maseczki podczas jazdy samochodem to i tak jest kilka sytuacji, w których nie jest ona wymagana.

Nakaz nie obowiązuje osób, które podróżują wspólnie z rodziną, mieszkającą pod jednym dachem. Również stan zdrowia jest czynnikiem, który usprawiedliwia nas w momencie kontroli drogowej. Warto podkreślić, że samotne przemieszczanie się, również nie wymaga od kierowcy zakrywania twarzy podczas podróży.

Ważną informacją jest to, że podczas policyjnej kontroli mamy obowiązek odsłonić twarz w celu weryfikacji naszej tożsamości.

Funkcjonariusz może sprawdzić, czy podróżujące z nami osoby rzeczywiście mieszają razem. Jeżeli będzie mieć wątpliwości, może poprosić o dokumenty w celu weryfikacji informacji. Jeżeli pozyskane w ten sposób dane nie będą się zgadzały, policjant może wypisać mandat. Podróżni mogą nie zgodzić się z karą, ponieważ mają prawo odmowy przyjęcia kary. Zostaną wezwani do złożenia wyjaśnień, a policjanci mogą weryfikować miejsca zamieszkania u dzielnicowych.

Podczas kontroli nie powinniśmy otwierać szyby w samochodzie. Dokument powinniśmy przyłożyć do szyby, tak aby policjant mógł dokładnie spisać nasze dane oraz zweryfikować tożsamość.

Pijana para jechała pod prąd. Zaraz potem doszło do innej kolizjiPijana para jechała pod prąd. Zaraz potem doszło do innej kolizjiCzytaj dalej

Otworzenie okna jest konieczne tylko wtedy, kiedy podczas kontroli dojdzie do zatrzymania prawa jazdy.

Następny artykuł