Stacja Paliw
Źródło: ASFERA

40 tysięcy litrów benzyny za… złotówkę? W tym kraju kupisz ją za bezcen

Piotr DutkaPiotr Dutka
17 Maja 2020

Ceny paliw na naszych stacjach są najniższe od lat. Pandemia koronawirusa Covid-19 skutecznie wpłynęła na cenę tego surowca, przez co płacimy mniej. Jednak są na świecie państwa, w których cena benzyny jest zdecydowanie niższa. W pewnym sensie jest tańsza niż woda. To nie żart w pewnym południowoamerykańskim kraju to zwykła codzienność

Benzyna tańsza niż woda? W tym kraju to zwykła codzienność

Ceny na polskich stacjach są najniższe od dekady. Wszystko w pewnym stopniu przez szalejąca epidemię koronawirusa Covid-19. Już w tym momencie za litr benzyny płacimy mniej niż 10 lat temu. Za klasyczną 95 musimy zapłacić około 4 złotych za litr. Nie jest to cena idealna, ale w porównaniu z takim krajem jak Hongkong, gdzie za litr PB95 trzeba zapłacić ponad 9 złotych, tragedii nie ma.

W krajach arabskich ceny benzyny są naturalnie niskie. Taka sytuacja występuje np. W Arabii Saudyjskiej czy ZEA. Na afgańskich stacjach ceny paliw formują się poniżej 2 złotych. Jeszcze tańsze paliwo znajdziemy w Katarze czy Malezji, gdzie za litr trzeba zapłacić w przeliczeniu około 1,22.

Jednak prawdziwe eldorado dla ludzi lubiących duże pojemności silnika występuje w Ameryce Południowej, a dokładnie w Wenezueli. Kraju targanym przez ogromny kryzys oraz liczne konflikty na linii obywatele rząd. Według oficjalnych danych z zagranicznych portali wynika, że za litr paliwa zapłacimy 0,00 dolara.

Nowy super samochód Zenka Martyniuka. Prawdziwa perełkaNowy super samochód Zenka Martyniuka. Prawdziwa perełkaCzytaj dalej

W tym południowoamerykańskim kraju, za taką cenę otrzymamy benzynę 91-oktanową. Litr kosztuje 1 boliwara. Przeliczając kursy, wychodzi na to, że za poczciwą złotówkę w Wenezueli moglibyśmy nabyć aż 40 tysięcy litrów benzyny. Oczywiście chodzi o standardową 91-oktanówkę. Jeżeli chcielibyśmy kultową Pb95, to za 1 złoty moglibyśmy nabyć 7 tysięcy litrów. Warto jednak podkreślić, że większość stacji jest kontrolowana przez wojsko, więc ewentualny zakup wiąże się ze sporymi kolejkami.

Stacja Wenezuela

Zobacz także:

1. Tragiczny wypadek w Łodzi. Nastolatek wypadł z drogi samochodem i z impetem uderzył w drzewo

2. Najdłuższe auto na świecie - na pokładzie basen i lądowisko dla helikoptera

3. Chciał ukraść Tesle. To co zdarzyło się później wprawiło złodzieja w osłupienie

Następny artykuł