Rondo z pasem dla rowerów
Źródło: Autokult.pl

Wielkie polskie miasto wprowadza rewolucyjne rozwiązanie. Powstało rondo z pasem dla rowerów

Piotr DutkaPiotr Dutka
16 Czerwca 2020

Rondo z pasem dla rowerów. Dla niektórych może brzmieć jak niedorzeczny żart. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. W Gdańsku na ulicy Czerskiej powstało pierwsze w Trójmieście skrzyżowanie o ruchu okrężnym wyposażone w specjalny pas dla rowerów. Takie rozwiązanie jest stosowane od wielu lat w Holandii czy Niemczech

Rondo z pasem dla rowerów. Powstanie jeszcze więcej takich inwestycji

W jednej z gdańskich dzielnic powstało nietypowe rondo, przynajmniej jeśli chodzi o polskie realia. Posiada specjalnie wytyczony pas dla rowerzystów. Ma to na celu zapewnienie większego komfortu oraz bezpieczeństwa dla użytkowników jednośladów podczas pokonywania skrzyżowania.

Gdańsk czerpał inspirację z miast holenderskich, gdzie takie rozwiązanie nie jest czymś nadzwyczajnym. Po latach stosowania różnych rozwiązań dla rond uznano tam, że dla ulic o mniejszym natężeniu, poprowadzenie rowerzystów środkiem ronda, wspólnie z samochodami, poprawia wzajemną widoczność.

Rondo z pasem dla rowerzystów. Czerwony pasek przeznaczony jest właśnie dla jednośladów. Rondo z pasem dla rowerzystów. Czerwony pasek przeznaczony jest właśnie dla jednośladów.

W głównej mierze dzięki temu rozwiązaniu mocno spada liczba konfliktów, co przekłada się na bezpieczeństwo." - mówił w rozmowie z portalem trójmiasto.pl Remigiusz Kitliński, kierownik Referatu Mobilności Aktywnej w Gdańsku oraz pomysłodawca powstania ronda.

Nawet 450 zł kary za korzystanie z klimatyzacji. Zdradzamy jak uniknąć mandatówNawet 450 zł kary za korzystanie z klimatyzacji. Zdradzamy jak uniknąć mandatówCzytaj dalej

Według szumnych zapowiedzi trójmiejskich urzędników, specjalne ronda będą budowane również w przyszłości. Inspiracje czerpane z Zachodu będą oznaczać kolejne realizacje rewolucyjnych projektów.

Zobacz także:

1. Rewolucyjna zmiana czekająca wszystkich kierowców. Posiadanie prawa jazdy będzie jeszcze

2. Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miała

3. Wideo - Spektakularny pościg norweskiej policji. Goniła skuter przez park

Następny artykuł