Afganki produkujące respiratory
Źródło: Marca

Młode Afganki walczą z koronawirusem. Tworzą respiratory z części Toyoty

Piotr DutkaPiotr Dutka
16 Kwietnia 2020

W dobie pandemii koronawirusa sprzęt medyczny jest niezbędnym elementem w walce z rozwojem tego groźnego wirusa. Młode kobiety w Afganistanie postanowiły wytwarzać respiratory m.in. z części z Toyoty Corolli

Tworzą respiratory ze starych częsci Toyoty Corolli. W ten sposób walczą z epidemią

Respiratory są na ten moment niezbędnym ekwipunkiem w walce z epidemią koronawirusa. Zasoby tego ważnego sprzętu w wielu państwach są ograniczone. Tak jest w przypadku Hiszpanii, gdzie sprzęt produkuje Seat, oraz USA, gdzie w produkcje zaangażowały się GM, Tesla czy też Ford.

Sytuacja z Afganistanu totalnie kontrastuje z tą, w której swojego wsparcia udzielają wielkie koncerny. Grupa dziewcząt w wieku od 14 do 17 lat będzie wytwarzać respiratory z części po samochodach Toyoty.

Grupa jest znana jako Afgańscy marzyciele, którzy swoja popularność zyskali w roku 2017. Jest ona sponsorowana przez Roya Mahboob, lokalną przedsiębiorczynię i bizneswoman.

Nastolatkowie pracują nad dwoma prototypami sprzętu dla prowincji Harat, czyli okręgu gdzie odnotowano najwięcej przypadków zarażenia.

Kobiety mają tworzyć respiratory z łatwo dostępnych części z Toyoty Corolli, która szczególnie w Afganistanie jest modelem kultowym. W budowie wykorzystują części ze starych silników oraz akumulatory.

Żołnierze WOT zatankują taniej na Orlenie. Wkrótce zniżki dla weteranówŻołnierze WOT zatankują taniej na Orlenie. Wkrótce zniżki dla weteranówCzytaj dalej

Według oficjalnych danych w Afganistanie jest 840 potwierdzonych przypadków, 54 wyleczonych i 30 zmarłych. Chociaż może być ich znacznie więcej ze względu na zmniejszoną liczbę wyposażenia ochronnego, a także brak testów wykrywających obecność wirusa.

Następny artykuł